Kaskáda rybníků nad vesnicí neudržela nápor čtvrtečního podvečerního lijáku. Hráz Loudala, největšího z nich, praskla. A pro obyvatele několika údolních domků rázem přestalo být bezpečno.

„Spustil se hrozný slejvák. Jindy sotva dva metry široký potůček začal rychle stoupat k baráku. Zanedlouho pro mě přišli s tím, že asi praskne rybník. Před záplavovou vlnou bych neutekl,“ zavzpomínal na dramatické okamžiky devětasedmdesá­tiletý Stanislav Minařík, který nocoval v turistické ubytovně. „Moc jsem toho nenaspal, to je jasné,“ pronesl důchodce.

Když se v pátek ráno vydal na obhlídku, zhluboka si oddechl. Velká voda se zastavila tři metry od jeho domu.

Velká voda olízla chatku jen zlehka

Žádné velké újmy nemuseli oplakávat ani jeho sousedi. Dokonce ani Miroslav Ptáček, jehož chaloupku dělí od přítoku řeky Trnavy jen pěšinka, to neviděl nijak tragicky.

„Když to navečer prasklo, pro jistotu jsme přešli na protější stranu do svahu. Voda ale natekla zpět do koryta rychle, ještě večer jsme se vrátili zpátky,“ pravil klidně Ptáček, který našel zatopený dvůr.

Potopa „olízla“ fasádu domku do třiceticentimetrové výšky. „Trochu blátíčka, nic strašného,“ mávl rukou rekreant z Prahy uprostřed včerejšího úklidu.

Neporovnatelně hůře na tom jsou těchobuzští rybáři. Právě oni doplatili na řádění živlů nejvíce. Poškozené jsou všechny tři rybníky, nejhůře dopadl shodou okolností největší Loudal. Hráz teď vypadá jako po výbuchu granátu. „Rybník byl plný. Jak voda přetékala vrchem, vzala s sebou strom a ten to roztrhl,“ popsal havárii mladý hasič Václav Vlček mladší, který u Loudala v noci hlídkoval.

Hned nad ránem se tam vypravil společně se svým otcem a dalšími pomocníky znovu.

Tentokrát ve snaze zachránit ryby, respektive tu část, která ještě neunikla průrvou. „Uteklo toho hodně a hodně toho ještě uteče. Musíme se ale pokusit upustit nádrž tak, aby ryby zůstaly v komoře, tedy co nejdále od proražené hráze,“ vysvětlil Václav Vlček starší důvod, proč se po kolena ve vodě lopotili s těžkou stavidelní mříží.

Útrapám ještě nemusí být konec

Materiální škoda každopádně vystoupala do závratných výšin. „Jenom samotná oprava bude stát statisíce korun. A to nemluvím o rybách, kterých bylo v léta nevyloveném rybníce více než dost,“ dodal těchobuzský rybář.

V údolí pod Loudalem přesto trvá třetí povodňový stupeň. „S ohledem na nepříznivou předpověď počasí se snažíme upustit všechny rybníky na co nejnižší hladinu. V případě dalšího přívalového deště jsme samozřejmě připraveni evakuaci obyvatel opakovat,“ zdůraznil starosta vesnice Pavel Hájek.

„Snad už se to vícekrát nevrátí. Večer to tady vypadalo až strašidelně,“ uzavřela přáním Marie Matějů, která povodni přihlížela.