Je pondělí devět hodin ráno a první traktory začínají blokovat směrem od Komorovic hlavní tah na Humpolec. V dlouhé koloně vozidel se zhruba dvacetikilometrovou rychlostí šouráme k nájezdu na dálnici D1.
Těsně pod dálničním mostem celou scenérii monitoruje první policejní hlídka. Ty byly u Humpolce celkem tři.
„Zatím vše probíhá plynule a bez problému. Řidiči jsou většinou tolerantní. Občas někdo zastaví a ptá se na situaci,“ sdělil jeden z hlídkujících policistů.
„Mně to nevadí. Já jim celkem fandím. Věřím, že mají asi velké problémy,“ řekl na adresu stávkujících zemědělců řidič kamionu Pavel. Ten přizastavil na odpočívadle u silnice a zjišťoval vysílačkou situaci od kolegů.
„Napočítali jsme něco kolem dvacítky traktorů. Zemědělci od sebe dodržují vzdálenost, aby ostatním řidičům umožnili předjíždět,“ sdělil vedoucí dopravního inspektorátu pelhřimovské policie Miroslav Lhotský.

Tolerantní řidiči

Do zemědělské stávky u Humpolce se zapojila družstva z Olešné, Senožat, Žirovnice, Želiva nebo i Kámena.
Traktory s vleky byly rozděleny na dvě skupiny. Každá z nich brzdila dopravu v jednom směru.
Technika vyrážela z Komorovic a zpět se otáčela na humpoleckém kruhovém objezdu.
„Vše probíhá v klidu. Občas se tedy našli agresivní řidiči, ale myslím si, že to není nijak zlé,“ sdělil jednatel žirovnické Agrozy Čestmí Emr.
Traktoristé se mezi Humpolcem a Komorovicemi otočili několikrát. Poslední stroje opustily silnici v jedenáct hodin, tak jak stávkující zemědělci slíbili.
„S průběhem stávky jsem naprosto spokojen. Myslím, že vše bylo bez problémů. Navíc veřejnost byla díky médiím o všem dobře informovaná a věděla, proč vlastně tu dopravu blokujeme“ sdělil zástupce zemědělského svazu na Pelhřimovsku František Papež.

Informovaná veřejnost

Jak dále Papež dodal, smyslem stávky bylo hlavně upozornit na alarmující situaci ohledně výkupní ceny mléka. Ta je pro soukromníky likvidační. Jak sdělil Čestmír Emr, v některých družstvech činí ztráty až čtyřicet tisíc korun za den.
„Nepočítáme s tím, že by měla stávka nějaký výrazný efekt. S rukama v klíně ale sedět nemůžeme,“ dodal Papež.
Zemědělci blokovali i dálnici. Z Velkého Beranova až k Humpolci vyrazilo na padesát nákladních autmobilů a osmdesát osobáků s majáky.