Své dovednosti v poskytnutí první pomoci si trénovali studenti středních zdravotnických škol z pěti zemí. „Pomóc, strašně to bolí,“ volala jedna s figurantek s otevřenou zlomeninou ruky. Okamžitě k ní přiskočili dva záchranáři z opavského družstva a hbitě začali dívku ošetřovat.

„Kde je moje dítě? Pomozte hlavně jemu,“ naléhala dál zoufale figurantka. To se už zbytek týmu rychle rozběhl k převrácenému kočárku, kde našel kojence v bezvědomí. Bez zaváhání začali provádět umělé dýchání.

„Bylo to na jedničku, paráda,“ pochválil zdravotníky se zdviženým palcem jeden z členů Záchranné služby kraje Vysočina, která jejich výkony hodnotila. Spokojeni byli i Opavští.

„Myslím, že se nám zásah povedl. Sice trochu pršelo, ale první pomoc musíte poskytnout za každého počasí,“ vychrlila Gabriela Vojtová, jedna z členek družstva. Ta má své zkušenosti i s poskytováním první pomoci takzvaně „naostro“.

„Zachraňovala jsem babičku, když dostala infarkt. Je to něco úplně jiného než na soutěži. Tam jsme sice nervózní, ale v podstatě se nic neděje, tenkrát šlo opravdu o život,“ dodala Vojtová a poklusem vyběhla s týmem na další stanoviště. Tam na ně čekala záchrana tonoucího. O kus dále pak ošetření opařenin.

Pomáhali i v dešti

K dopravní nehodě zatím dorazilo družstvo z Německa. A stejný scénář se na místě odehrál za dopoledne už poněkolikáté. Vyděšení zranění, křik a zachraňování. „Máme tady celkem dvaatřicet družstev studentů středních zdravotnických škol. Z toho čtyři jsou ze zahraničí, tedy z našich partnerských škol v Holandsku, Německu, Rakousku a Norsku,“ vyjmenovala Jana Marešová, učitelka Střední zdravotnické školy v Jihlavě, která klání pořádá. „Cílem akce je, aby se všichni mohli pocvičit v poskytnutí první pomoci. Jejich dovednosti posuzují profesionální záchranáři, od kterých se mohou leccos přiučit,“ pokračovala Marešová, zatímco sledovala německý tým.

Dvoudenní setkání v Mladých Bříštích jihlavská zdravotnická škola pořádá pravidelně už patnáct let. Letos poprvé celá akce propršela.

„Pěkné počasí jsme si tentokrát zapomněli objednat,“ smála se Marešová. „V úterý družstva zasahovala u hromadné rvačky v hospodě. Druhý den si aspoň venku mohla vyzkoušet, jak se poskytuje první pomoc za deště, což je vždycky těžší,“ dodala.

V deštivém počasí to neměli jednoduché ani figuranti. „Už mě z toho křičení o pomoc opouští hlas a je mi trochu zima. Ale jinak je mi fajn. Zdravotníci se snaží,“ uzavřela Jana Šabacká s dokonalou napodobeninou otevřené zlomeniny ruky.