Z Horní Cerekve už nevyjede vlak v 8 hodin a 35 minut. Zrušen bude na trase do Popelína. „Jezdím občas tímto spojem do Kardašovy Řečice. Teď budu muset asi hledat jiný vlak. Je však pravdou, že jsem jel většinou v poloprázdném vagonu,“ prozradil cestující Petr Vaněček.

Na této trase budou zcela zrušeny ještě další dva zpáteční spoje. První z nich přijíždí na hornocerekvické nádraží v 16.20 a druhý pak ve 23.40 hodin.
Právě nevytíženost vlakových souprav je hlavním důvodem jejich rušení.

Kraj Vysočina jich přestal financovat celkem osmatřicet na svém území. Dalších dvacet spojů, mezi nimi i tři vlaky projíždějící přes Horní Cerekev ve směru na Jihlavu nebo naopak na Jindřichův Hradec, ale podle náměstka hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) Správa železniční dopravní cesty zrušila bez předchozího upozornění nebo domluvy s krajským úřadem.

Zrušeno bez varování

„Dopis o zrušení dvaceti vlakových spojů přišel až 25. května. Stanovená lhůta uplynula ale už 15. května,“ řekl Joukl s tím, že podle vyhlášky ministerstva dopravy musí zpracovatel jízdního řádu nejméně 30 dnů před jeho platností projednat tento jízdní řád s objednavatelem, v tomto případě s krajem Vysočina.

České dráhy (ČD) ale kritiku odmítají. Podle jejich vyjádření začaly s krajem návrh druhé změny v jízdním řádu projednávat už 27. února, kdy krajský úřad oznámil, že přestane financovat zmíněných osmatřicet spojů.

„Na jednáních zástupci kraje Vysočina přislíbili, že individuálně posoudí, zda zmíněné vlaky nahradí autobusem, či nikoli,“ doplnila mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Odpovědnost za zrušení dvaceti spojů si tak obě instituce přehazují jako horký brambor. Cestujícím ale nezbyde nic jiného, než se s některými vlakovými spoji rozloučit a začít se učit nový jízdní řád.

Pouze jedenáct z dvaceti zrušených spojů se kraj Vysočina rozhodl nahradit autobusy. „Jezdím denně vlakem do Pelhřimova do práce. Doufám, že další omezení se už nechystá,“ podotkl Stanislav Sankot z Dobré Vody.

Právě na této trase se ale cestující budou muset od zítřejšího dne až do příští středy rozloučit se všemi vlaky. Mezi stanicemi Dobrá Voda, Pelhřimov a Nová Cerekev je vyloučena traťová doprava, a to nepřetržitě.

Žádný vlak z nástupiště neodjede od sedmi třiceti v sobotu až do sedmnácti hodin ve středu. „Mezi Vlásenicí a Novou Cerekví se bude rekonstruovat most. Dále se budou měnit nevyhovující pražce mezi Rynárcem a Zajíčkovem. V neposlední řadě se bude opravovat také přejezd nad Pavlovem,“ informoval pracovník Českých drah.

Celkem tak nepojede dvaatřicet pravidelných spojů. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusy. Stanoviště budou v Dobré Vodě na vlakovém nádraží, v Zajíčkově na autobusové zastávce, v Rynárci u přejezdu, v Pelhřimově na vlakovém nádraží, ve Vlásenici u přejezdu a v Nové Cerekvi na nádraží.

Zrušené spoje na Pelhřimovsku
Pelhřimov – Obrataň: odjezd 4.11
Počátky – Popelín: odjezd 5.00
Popelín – Horní Cerekev: odjezd 15.51 příjezd do HC v 16.20
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 8.35
Popelín – Horní Cerekev: odjezd 23.18 příjezd do HC v 23.41
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 16.45 nahrazen autobusem
Jihlava – Horní Cerekev: odjezd 22.45 příjezd do HC v 23.22
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 6.28
Zdroj: ČD, Krajský úřad kraje Vysočina