VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový jízdní řád vlaků s několika spoji už nepočítá

Pelhřimovsko - Od neděle bude na Vysočině jezdit znovu o něco méně vlaků. Cestující na Pelhřimovsku přijdou například o odpolední vlak z Počátek směrem do jižních Čech. Nepojede ani vlak z Pelhřimova do Obrataně po čtvrté hodině ranní.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Od soboty do středy nepojedou vlaky na trase Dobrá Voda – Nová Cerekev.Foto: DENÍK

Z Horní Cerekve už nevyjede vlak v 8 hodin a 35 minut. Zrušen bude na trase do Popelína. „Jezdím občas tímto spojem do Kardašovy Řečice. Teď budu muset asi hledat jiný vlak. Je však pravdou, že jsem jel většinou v poloprázdném vagonu,“ prozradil cestující Petr Vaněček.

Na této trase budou zcela zrušeny ještě další dva zpáteční spoje. První z nich přijíždí na hornocerekvické nádraží v 16.20 a druhý pak ve 23.40 hodin.
Právě nevytíženost vlakových souprav je hlavním důvodem jejich rušení.

Kraj Vysočina jich přestal financovat celkem osmatřicet na svém území. Dalších dvacet spojů, mezi nimi i tři vlaky projíždějící přes Horní Cerekev ve směru na Jihlavu nebo naopak na Jindřichův Hradec, ale podle náměstka hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) Správa železniční dopravní cesty zrušila bez předchozího upozornění nebo domluvy s krajským úřadem.

Zrušeno bez varování

„Dopis o zrušení dvaceti vlakových spojů přišel až 25. května. Stanovená lhůta uplynula ale už 15. května,“ řekl Joukl s tím, že podle vyhlášky ministerstva dopravy musí zpracovatel jízdního řádu nejméně 30 dnů před jeho platností projednat tento jízdní řád s objednavatelem, v tomto případě s krajem Vysočina.

České dráhy (ČD) ale kritiku odmítají. Podle jejich vyjádření začaly s krajem návrh druhé změny v jízdním řádu projednávat už 27. února, kdy krajský úřad oznámil, že přestane financovat zmíněných osmatřicet spojů.

„Na jednáních zástupci kraje Vysočina přislíbili, že individuálně posoudí, zda zmíněné vlaky nahradí autobusem, či nikoli,“ doplnila mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Odpovědnost za zrušení dvaceti spojů si tak obě instituce přehazují jako horký brambor. Cestujícím ale nezbyde nic jiného, než se s některými vlakovými spoji rozloučit a začít se učit nový jízdní řád.

Pouze jedenáct z dvaceti zrušených spojů se kraj Vysočina rozhodl nahradit autobusy. „Jezdím denně vlakem do Pelhřimova do práce. Doufám, že další omezení se už nechystá,“ podotkl Stanislav Sankot z Dobré Vody.

Právě na této trase se ale cestující budou muset od zítřejšího dne až do příští středy rozloučit se všemi vlaky. Mezi stanicemi Dobrá Voda, Pelhřimov a Nová Cerekev je vyloučena traťová doprava, a to nepřetržitě.

Žádný vlak z nástupiště neodjede od sedmi třiceti v sobotu až do sedmnácti hodin ve středu. „Mezi Vlásenicí a Novou Cerekví se bude rekonstruovat most. Dále se budou měnit nevyhovující pražce mezi Rynárcem a Zajíčkovem. V neposlední řadě se bude opravovat také přejezd nad Pavlovem,“ informoval pracovník Českých drah.

Celkem tak nepojede dvaatřicet pravidelných spojů. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusy. Stanoviště budou v Dobré Vodě na vlakovém nádraží, v Zajíčkově na autobusové zastávce, v Rynárci u přejezdu, v Pelhřimově na vlakovém nádraží, ve Vlásenici u přejezdu a v Nové Cerekvi na nádraží.

Zrušené spoje na Pelhřimovsku
Pelhřimov – Obrataň: odjezd 4.11
Počátky – Popelín: odjezd 5.00
Popelín – Horní Cerekev: odjezd 15.51 příjezd do HC v 16.20
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 8.35
Popelín – Horní Cerekev: odjezd 23.18 příjezd do HC v 23.41
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 16.45 nahrazen autobusem
Jihlava – Horní Cerekev: odjezd 22.45 příjezd do HC v 23.22
Horní Cerekev – Popelín: odjezd 6.28
Zdroj: ČD, Krajský úřad kraje Vysočina

Autor: Petra Nováková

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení