„Proč jsou tady policajti?“ ptal se trochu rozpačitě Petr z Ústavu sociální péče v Lidmani.

„Aby vám předveli, jak se zachází se zločinci,“ odpověděla mu Marie Vyhnálková, která má na starosti pobyt klientů v ústavu.

Bylo půl desáté dopoledne a hřiště hned vedle budovy ústavu vytrvale smáčel déšť. Policisté spolu s hasiči z Kamenice nad Lipou se krčili pod bílými plachtovými stany a čekali, až přijde jejich chvíle. „Přijeli jsme uživatelům ústavu předvést, jak vypadá zneškodnění pachatele a následně jeho zatčení. Hasiči zase představí zásahové vozidlo a jeho vybavení,“ sdělila tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Policisté i hasiči ale nepřijeli jen předvádět. Na programu byla hlavně přednáška o tom, jak se chovat na silnici nebo jak reagovat v případě jakéhokoliv ohrožení.

Klienti dojíždí do práce

„Většina našich klientů dojíždí do práce. Krom toho tady v ústavu mají volnost a podnikají výlety na kole. Vzhledem k jejich postižení je nutné je poučit,“ vysvětlovala Marie Vyhnálková.

Služeb Ústavu sociální péče v Lidmani využívá na čtyřicet klientů. Jak dodala Vyhnálková, všichni si už přednášku o bezpečnosti a pravidlech silničního provozu vyslechli několikrát.

Od kvalifikovaných pracovníků policie a hasičů je to ale přesvědčivější. „Chtěli jsme, aby policisté a hasiči přijeli osobně. Naši kluci budou mít aspoň zážitek a lépe si to budou pamatovat,“ řekla Vyhnálková.

Zhruba po půl hodině čekání se mračna nad Lidmaní mírně protrhala a policisté se ujali svého úkolu. Hned po prvním zásahu, kdy policisté likvidovali podnapilého vandala, klienti ústavu bezprostředně ocenili dovednosti mužů zákona bouřlivým potleskem a úsměvy.

„Nikdy jsem nic takového neviděl. Je to paráda,“ reagoval nadšeně Petr Blecha. Jeho kamarád Jirka Čejka zase čekal na to, až přijdou na řadu hasiči a přistavená cisterna.

„Jezdím se dívat za hasičema do Kamenice. Občas mě svezou autem,“ chlubil se Jirka, který byl celý oděn v požární uniformě. Ten byl o necelou půlhodinu později ve svém živlu, když před početným obecenstvem spolu s profesionály předváděl, jak fungují hydraulické nůžky na vyprošťování zraněných.