Některé páry si pro své oddavky volí netradiční prostředí. Oddávající a matrikáři z Pelhřimovska se tak občas účastní svateb na rozhledně nebo v lese.

„Pytel s netradičními svatbami se u nás zatím neroztrhl, ale několik do roka se jich uskuteční. Zatím jsme však nezaznamenali něco takového jako oddavky v balónu nebo pod vodou. Snoubenci si spíš volí nějaké pěkné místo v přírodě,“ vyprávěla Alena Štěpánková, matrikářka z Pelhřimova.

Svatbu nakonec zachránilo teepee

Při svatbách venku se musí počítat hlavně s nástrahami počasí. „Nikdy nevíte, co vás tam čeká. Jednou se stalo, že vítr snoubencům při obřadu odfoukl prstýnky. Nakonec všechno dobře dopadlo, našly se v trávě,“ vyprávěla pelhřimovská matrikářka. Ona sama se netradičních svateb účastní ráda. Nejsou prý tolik upjaté jako ty klasické.

Do obřadní místnosti se v sobotu nevydali ani Marta Rodová a Václav Kos z Pelhřimova. Své ano si řekli v lese. Přesné místo obřadu si svatebčané museli najít sami. Na pozvánce stálo zašifrované pomocí GPS souřadnic. A proč se rozhodli zrovna pro svatbu v lese?

„Oba jsme přírodně založení a máme les rádi. Pracujeme také v pelhřimovském Ekologickém centru Mravenec. Tak pro nás byl les jasná volba,“ vysvětlila Marta Rodová.

O svatby v terénu nemá nouzi ani starosta Nového Rychnova Pavel Martínek. Objektem zájmu snoubenců se totiž stává nedaleká rozhledna Pípalka na Křemešníku. „Minimálně jedenkrát do roka na rozhledně oddáváme. Oproti obřadní místnosti je to docela milá změna. Oddávající se hlavně nesmí bát výšek,“ usmál se Martínek.

Netradiční svatbu v přírodě pamatuje také matrikářka z Kamenice nad Lipou, Jana Růžičková. „Oddávali jsme v Bohdalíně, bylo to venku na louce a najednou začalo strašně pršet. Oddávající, snoubenci a svědci se ukryli do nedalekého teepee, kde jsme obřad dokončili. Ostatní svatebčané ale museli zůstat na dešti,“ líčila matrikářka Růžičková.