„Díky finanční podpoře Kraje Vysočina jsme si pronajali vlastní místnost ve Španovského ulici naproti kinu. Bylo to naše velké přání,“ podotkla Ivana Kumžáková.

Předtím maminky s dětmi bezplatně využívaly prostory pacovského zámku, které jim zapůjčilo město. „Nabízí se samozřejmě otázka, proč tedy někde platit nájem. O dosavadní klubovnu jsme se ale dělili s dalšími deseti spolky,“ vysvětlila Kumžáková. Jak dodala, bylo tak velmi těžké rozvíjet aktivity a činnost mateřského centra.

Za rok se rozrostli

Kvůli střídání spolků bylo po každém setkání nutné uklízet cvičební a výtvarné pomůcky a stáhnout koberec. „Nemohli jsme ani umisťovat obrázky na stěny. Museli jsme počítat s tím, že po nás přijde někdo jiný,“ doplnila mladá maminka. Nedostatečné prostory ale netrápí pouze Sovičku. Na pacovském městském úřadu žádá o zázemí hned několik tamních organizací. „Prostory pro zájmové spolky skutečně chybí,“ připustil pacovský starosta Lukáš Vlček.

Zároveň ale přidal optimistickou zprávu. Městu se nyní podařilo získat dotaci osm milionů korun na opravu hospodářských objektů v severní části areálu tamního zámku. „Tyto prostory by pak mohly využívat právě spolky,“ dodal starosta.

To ovšem nebude hotové dřív, než se dokončí oprava zámku. Reálný termín je tedy až rok 2010. Sovička už se ale radovala v pondělí, kdy své nové zázemí slavnostně otevřela. Po roce fungování se mateřské centrum v Pacově značně rozrostlo. Z původních šesti maminek se jich nyní pravidelně schází přes třicet. „Máme radost z vlastních prostor. Bez pomoci sponzorů a všech, kteří chtěli při zařizování pomáhat, by to ale nešlo,“ vzkázala poděkování Ivana Kumžáková.