„V současné době se dokončují úpravy prostoru za zámkem. Odstranil se starý vojenský betonový plot, který bude nahrazen. Kompletně se opravuje bývalý vojenský sklad, který bude sloužit jako depozitář muzea a také pro uskladnění majetku pacovských spolků. Celý prostor bude terénně upraven a osázen zelení a podle finančních možností přibudou i lavičky a odpadkové koše,“ popsal průběh oprav Lukáš Vlček, starosta Pacova.

Dlouho nevyužívaný

Rozpočet dosáhl jedenácti milionů korun. Osm milionů ale bylo pokryto z dotace ministerstva pro místní rozvoj. Finančně zajištěná je i oprava vlastního zámku. Ta se má rozběhnout v nadcházejících třech týdnech.

Tam se investice vyšplhá dokonce na šedesát milionů korun. „I tato oprava je z větší části pokryta dotací, která činí 41 milionů,“ doplnil Lukáš Vlček.
Po dokončení prací v roce 2010 se zámek promění v kulturní a společenské centrum nejen Pacova, ale i celého okolí. „Je dobře, že se konečně začalo něco dělat. Zámek byl dlouho nevyužívaný, a to je myslím škoda. Zvlášť když jde o tak krásnou stavbu,“ myslí si Karel Pech, který, jak prozradil, často Pacovem projíždí, a na opraveném zámku by se s rodinou určitě zastavil.

Muzeum chystá nové expozice

Po dokončení prací ale zámek nebude lákat jen k turistické návštěvě. „Do opravených prostor se přesune i knihovna a Muzeum Antonína Sovy. Součástí projektu je i divadelní sál, kde by se konaly kulturní akce nebo školení. Počítáme ale i s možností pořádání svateb přímo na zámku,“ popsal Vlček.

V současné době je využíváno pouze jedno křídlo, kde sídlí městský úřad. Na opravu zbývajících dvou netrpělivě čekají i v tamním muzeu. Dům, ve kterém expozice nyní sídlí, je podle ředitele Vlastimila Simoty svou velikostí nevyhovující.

„Velkou část sbírek máme z kapacitních důvodů v depozitáři. Po přestěhování se prostory zvětší, a proto už nyní chystáme nové expozice,“ prozradil Simota.