Na nedělní den připravila počátecká radnice den otevřených dveří a návštěvníci mohou navštívit i ty prostory, které jsou veřejnosti běžně skryty. „Přístupné bude i sklepení pod kinem. Jsou tam nádherné klenby, kde se dříve skladoval slad. Ještě před kinem se tu vařilo pivo,“ sdělil kulturní referent Počátek Vít Kratochvíl.

Širokoúhlé plátno

První film se na plátně počáteckého kina promítal v roce 1957. „Bylo to u příležitosti oslav konce druhé světové války. Otevření předcházel lampionový průvod, kterého se účastnilo sedm set dospělých a tři sta dětí,“ informovala vedoucí počáteckého městského muzea Marie Filipová.

„Moc dobře si to pamatuju. Bylo to jediné širokoúhlé plátno tehdy ještě v jihočeském kraji. Můj kamarád ty filmy pouštěl,“ sdělil osmdesátiletý pamětník z Počátek Jan Kubal.

Od dob otevření se v kině zachoval skutečný unikát. Tím je promítací zařízení, které ještě v neděli přehraje pásku s filmem Postřižiny. Ten vybrali radní symbolicky. Rekonstrukce kina měla podle plánu začít hned v pondělí. Zednické práce se ale o zhruba deset dní posunou.

„Podle metodických pokynů regionální rady kraje Vysočina bylo výběrové řízení na stavební firmu podrobeno kontrole. Vše je v pořádku. Práce se ale kvůli tomu o několik dní opozdí,“ sdělil vedoucí počáteckého stavebního odboru Petr Zadák.

Rekonstrukce přinesla i svoje oběti. V budově byly i městské byty s nájemníky. Ti se museli vystěhovat do jiných domovů. Svou činnost zde ukončí i prodejna zeleniny. „Jsme v nájemních prostorách města. Nedalo se nic dělat. Naštěstí se mi podařilo sehnat jiné místo k podnikání,“ řekl majitel zeleniny Petr Smrčka.

První snímek by se měl na plátně už zrekonstruovaného kina promítat počátkem roku 2011. „Práce by měly ustat do konce ledna. Celkové náklady se pohybují kolem padesáti milionové částky,“ upřesnila starostka města Marie Hrnčířová. Od února roku 2011 už nebude počátecké kino jen kinem, ale moderní víceúčelovou budovou. Její součástí bude i informační centrum, knihovna, divadlo, zázemí pro počátecké amatérské herce.

„Jsem na to zvědavá. Každopádně je velice dobře, že k rekonstrukci dojde. Kino bylo v hrozném stavu. Jedině to vítám,“ sdělila Šárka Škorpíková z Počátek.