Polovina celkové částky připadne pěti největším městům a to i přesto, že v nich žije pouze dvacet procent obyvatel.

Takové argumenty zaznívají z úst představitelů obcí také na pelhřimovském okrese. Sedm z nich se proto připojilo k celostátnímu protestu.

Cedule s nápisem daňově diskriminovaná obec nyní visí na začátcích obcí Bělá, Budíkov, Jiřice, Koberovice, Nová Buková, Sedlice a Střítež. „Rozdělování daňových peněz je pro obce skutečně drastické. Letos je situace ještě horší. Hodně se na tom podepsala i krize. Rozděluje se čím dál méně peněz a malé obce nemají pomalu z čeho žít,“ podotkl jiřický starosta Svatopluk Veroněk.

Chybí peníze i na základní věci, jako je například provoz škol nebo údržba cest a chodníků. „Musíme například vyřešit i kanalizaci ve Speřicích, ale nevím, kde na to vezmeme,“ doplnil Veroněk. Za znevýhodnění obcí pod sto tisíc obyvatel může systém rozdělování peněz, který byl schválený v roce 2001.

Dokud se nezničí

Na to se nyní pomocí protestu snaží upozornit Sdružení místních samospráv (SMS). „Všechny samosprávy mají přibližně 40 procent výdajů na jednoho obyvatele stejných bez ohledu na to, zda jde o malou obec, městečko či velké město. Dnes se však rovným dílem dělí pouze tři procenta sdílených daní,“ upozornil na hlavní problém Josef Bartoněk, předseda SMS. Cedule vítající v daňově diskriminovaných obcích proto podle starostů jen tak nezmizí.

„Chceme na tuto situaci především upozornit. Cedule proto necháme na místě, dokud se nezničí. V budoucnu budeme muset vyřešit čistírnu odpadních vod, a pokud by se nic nezměnilo, neměli bychom na to,“ doplnil Ladislav Lacina, starosta Koberovic, které jsou další protestující obcí.

INFOGRAFIKA