Hromy a blesky se ale přihnaly se zpožděním a intenzita srážek obecně klesala. Přesto hasiči na Pelhřimovsku zasahovali u dvou případů, kdy strom nevydržel nápor silného větru a padl přes cestu.

„V půl jedenácté v noci jsme vyjížděli k padlému stromu u Rynárce. Kolegové z Humpolce pak ke druhému případu o hodinu později. Na oba padlé stromy nebyla třeba těžká technika. Odstranili jsme je motorovou pilou,“ sdělil ředitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner.

Padlé stromy

Jak Hörner dále uvedl, nic zásadního se na Pelhřimovsku nedělo. „Nebylo hlášeno žádné čerpání vody ani zásah blesku do nějakého objektu,“ dodal Hörner.

Bouře byla nejsilnější na jihu okresu. V oblasti Počátecka a Žirovnicka byly komunikace zaneseny lupením a klestím ze stromů u vozovky.
„Minulý týden tady byla větší čina. Autobusové nádraží bylo zasypané kroupami velkými jako cvrnkací kuličky,“ řekl muž z Počátek, který si nepřál sdělit své jméno. Jako klidný hodnotí průběh bouře i lesníci. V lesích nezaznamenali žádné ztráty.

„Prošli jsme revír, a na žádné padlé stromy jsme nenarazili,“ uvedl vedoucí odboru lesního a vodního hospodářství, František Havlíček ze Žirovnice.

Úterní bouře byla naopak bohatá na blesky. Podle meteorologických radarů zatažená noční obloha kmitáním blesků doslova zářila.

Nejvíce výbojů meteorologové zaznamenali čtyřicet minut po půlnoci, kdy radary v celé republice naměřily během deseti minut 5839 blesků. Jak uvedl vedoucí meteorologické observatoře v Košeticích Milan Váňa, silné bouře v tomto období nejsou ničím výjimečným.

„Bouře by měly výhledově ustat. Nejsem schopný v současné chvíli přesně říct, jak se bude počasí vyvíjet v příštím týdnu, ale žádné extrémní bouře by v nejbližších dnech hrozit neměly,“ dodal Váňa.

Bouřková vlna bez ohledu na různou intenzitu srážek přinesla na celé území České republiky výrazné ochlazení. V příštích dnech nemůžeme očekávat slunečné počasí a příjemné teploty.

Náhlý skok z letního tropického počasí je především hrozbou pro kardiaky. To potvrdil i kardiolog z pelhřimovské nemocnice Jan Lisa. „To ví přece úplně každý, že náhlé teplotní výkyvy negativně působí na člověka,“ dodal Lisa.

„Je to škoda. Těšil jsem se na víkend, že vydrží teplo jako na začátku týdne. Na druhou stranu nebude takové sucho,“ řekl Lukáš Pavlásek z Lidmaně.