Každý majitel takové zbraně, od které nemá jediný doklad, a není držitelem zbrojního průkazu, by tak měl učinit nejpozději do 31. července tohoto roku. Tuto možnost mu dává amnestie na nelegálně držené zbraně.

„V rámci této amnestie mohou lidé odevzdávat na policii nelegálně držené zbraně, aniž by bylo zkoumáno, kde k nim přišli,“ sdělila Deníku mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Samopal z druhé světové války

Na oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál pelhřimovské policie už bylo odevzdáno na osmadvacet kusů nelegálně držených zbraní. „Od února sem přišlo celkem dost lidí, až mě to překvapilo,“ řekl Josef Makovec z oddělení pro zbraně pelhřimovské policie.

Za silnými dveřmi sejfu oddělení pro zbraně, kam se odevzdané zbraně ukládají, jsou vyskládané nejrůznější kulové brokovnice, malorážky a nebo také revolvery. Jejich původ není znám. Jak uvedl Makovec, některé pistole získali majitelé darem, jiné se mohly válet někde pod skříní od druhé světové války.

„Měli jsme tady ruský samopal značky PPS 43. Majitel ho získal od vojáka Rudé armády na konci druhé světové války. Byl v tak dobrém stavu, že by se s ním dalo střílet,“ prozradil Makovec.

Brokovnice nebo krátké pistole pak putují k lustraci. Policisté v evidenci prověří, zda odevzdaná zbraň nebyla ztracena nebo odcizena, nebo zda s ní nebyl spáchán trestný čin. Pokud ne, může původní majitel získat zbraň zpět. „Jestliže je majitel držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a chce získat zbraň zpět, musí se provést ještě balistická zkouška,“ uvedla Kotková.

„Zbraň se odstřeluje ve speciálních zkušebnách. Pistole se nabíjí několikanásobně silnějšími náboji, zda to vydrží hlaveň,“ dodal Makovec.

Jiný osud čeká ty zbraně, jež chce jejich původní majitel jako sběratelský suvenýr. Takové budou totiž znehodnoceny. Zbrojní průkaz pro tento případ není nutný. Ze zatavené pistole si ale její majitel už nevypálí.