Nejasná situace už několik let panuje okolo autobusové zastávky ve Včelničce. Ta patří obci, pozemek, na kterém stojí, ale už nikoliv.

Dvaatřicet metrů čtverečních, na nichž zastávka funguje, si obec pronajímá od Františka Šebesty. Včelnička mu však neplatí nájem, jaký požaduje.

Smlouvu zrušila

„Obec mi dávala nájemné ve výši šesti tisíc korun ročně. To už ale neplatí,“ líčil František Šebesta. Proč?

„Včelnička už z rozpočtu nechtěla nadále vykazovat tak velkou částku. Proto jsme smlouvu zrušili. Podle vyhlášky odpovídající částka za takovýto pronájem činí pět korun za metr čtvereční ročně,“ sdělil starosta Včelničky Radek Kubíska.

Na to ale majitel pozemku přistoupit nechce. Co tedy považuje za přijatelné řešení František Šebesta?

„Rozhodně nechci dělat nikomu zle, jenom bych se s obcí rád nějak domluvil. Nejlepší by bylo, kdyby mi obec obnovila původní nájemní smlouvu na šest tisíc korun ročně a doplatila, co mi dluží,“ řekl Šebesta. Ten vidí ale i jiné východisko. Tak se domluvil už s předchozím zastupitelstvem. „A nebo bych od nich čekárnu za sedm a půl tisíce korun odkoupil s tím, že obec by si zastávku postavila na svém pozemku,“ navrhnul Šebesta.

Podle starosty má ale budova čekárny větší hodnotu než sedm a půl tisíce. „Prodej zastávky navíc nezáleží jenom na mně, muselo by se na něm shodnout zastupitelstvo,” uvedl Kubíska. Nejjednodušší by bylo postavit čekárnu jinde, na obecním pozemku.

„Zastávku bychom mohli umístit vedle bývalé sklárny,” připustil starosta. „To ale vidíme až jako krajní možnost. Čekárna by se nacházela stranou od středu obce, takže lidé by to měli k autobusu docela daleko,“ dodal Kubíska.

Další místo navrhnul František Šebesta. „Obec by si zastávku mohla vybudovat vedle obecního úřadu. Je tam více prostoru pro autobus a nachází se jen kousek od stávající čekárny,” řekl Šebesta.

Dusno trvá dlouho

Takové řešení nezavrhuje ani starosta. „Je tam sice chodník, ale po projednání s příslušnými úřady by i tato varianta byla možná,” přikývl Radek Kubíska.

A jak vidí situaci okolo zastávky samotní obyvatelé Včelničky? „Podle mě je celý spor úplně zbytečný. Obě strany by se měly co nejdříve dohodnout. Dusno okolo čekárny ve vsi trvá už moc dlouho,“ mínil jeden z obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit své jméno.