To je jen malý výčet toho, co pálí obyvatele Pelhřimova. Ti v úterý v podvečer přišli osobně říci svůj názor představitelům města. „Nechápu, proč se v Pelhřimově povolují stále další herny,“ sdělila třeba jedna z návštěvnic fóra.

Každý člověk přicházel s nějakou připomínkou nebo problémem.

Došlo i na parkování v centru města a na sídlišti. Lidem se nelíbí především to, že hodně míst zabírají nepojízdné vraky, někdy dokonce bez poznávacích značek.

Některé výhrady byly vyslyšeny, jiné sice akceptovány, ovšem odsunuty do pozadí. Nakonec ze všech návrhů vzešlo deset největších problémů města.
Sál Kulturního domu Máj se začal plnit už krátce po šestnácté hodině.

Pelhřimovské veřejné fórum odstartovalo vystoupení mažoretek. Pak už se lidé u sedmi stolů, kde se řešilo sedm různých oblastí života ve městě, začali zabývat tím, co je nejvíc trápí.

Za necelou hodinu bylo jasno. Problémem číslo jedna v Pelhřimově je doprava. Chybí obchvat a s tím souvisí i hustý provoz na křižovatce ulic Pražská a Architekta Janáka.

„Jsem si jistý, že po dokončení obchvatu se zároveň vyřeší i tato křižovatka,“ vysvětloval místostarosta Tomáš Dufek. To je ovšem stále otázka budoucnosti.

„Než bude hotový obchvat, doprava na zatížené křižovatce by mohla být vyřešená už několikrát,“ oponoval jeden z diskutujících občanů.
Podle názoru obyvatel by bylo nejlepší postavit tam kruhový objezd nebo instalovat semafory.

„To ovšem v tomto roce určitě nebude možné. Rozpočet velice zatíží nutnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Vše bude ještě projednávat zastupitelstvo města, které také musí rozhodnout,“ doplnil Leopold Bambula, starosta Pelhřimova.

Hendikepované děti nemají zázemí

Zcela spokojeni neodcházeli ani rodiče hendikepovaných dětí. Na přední místo žebříčků top problémů města se vyhoupla i nutnost zřídit přímo v Pelhřimově denní stacionář. Ani to ovšem neznamená, že se ho maminky a jejich děti skutečně dočkají.

„Služeb denního stacionáře by v současné době využívali jen tři lidé. Je pravdou, že toto zařízení tady chybí. Snažíme se proto nabídnout alternativu. Nyní jednáme s pacovským centrem Lada, kam by děti z Pelhřimova mohly dojíždět,“ sdělil pelhřimovský starosta.

I díky veřejnému fóru se jednání hodně posunulo kupředu. „Nakonec jsme se s rodiči dohodli na tom, že od září příštího roku budou tyto tři děti jezdit právě do Pacova. Auto z Pelhřimova bude pravidelně každý den vyjíždět v půl osmé ráno. Do budoucna bychom chtěli denní stacionář otevřít v domě s pečovatelskou službou Zámeček. Podmínkou je ale minimálně patnáct zapsaných klientů. Osm z nich pak musí docházet do centra pravidelně,“ prozradil výsledek středečního jednání místostarosta Bohumil Kovanda.

Deset největších problémů Pelhřimova

1. - 2. Vybudování denního stacionáře pro mentálně postižené děti v Pelhřimově

1. - 2. Rekonstrukce křižovatky ulic Pražská a Arch. Janáka na světelnou příp. okružní

3. Dokončení obchvatu města

4. Parkování na sídlištích

5. Řešení nevyhovujících prostor pro Dům dětí a mládeže

6. Rozšíření a finanční zajištění terénních sociálních služeb

7. Likvidace stavební sutě a bioodpadů

8. Řešení přístupu na Křemešník a vybudování parkoviště

9. Řešení nepořádku kolem škol a školních jídelen

10. – 11. Strategický rozvoj města za aktivní účasti veřejnosti (včetně územního plánování)

10. – 11. Řešení prašnosti