Prestižní soutěž nazvaná Silák traktor se stala zlatým hřebem včerejšího Dne zemědělce na letišti v Kámeni. Jak se vlastně takový tank tahá?
„Není to až tolik složité, vyžaduje to jen trochu zkušeností s vlečením. Hlavně to chce tank uvést do pohybu, pak už jede skoro sám,“ usmál se Jiří Houka z Uherského Hradiště za volantem anglického traktoru McCormick.

„Hodně záleží také na převodovce a správném vyvážení traktoru. To aby se výkon správně přenesl na půdu. Na mokré hlíně to ale docela klouže,“ litoval deštivého počasí Michal Krutiš z kabiny obřího Caterpillaru Challenger, který si přesto věřil na vítězství.
To ale bral hustopečský Jan Horák s obrem New Holland, který na závěr připřáhl dokonce oba přítomné tanky.

Rolníci se přišli hlavně pokochat

Podobná klání mají v Kámeně tradici. Tisíce zemědělců z celé republiky se vydaly na tamní letiště již počtvrté. „Pokaždé se snažíme nějakým zajímavým způsobem upozornit na schopnosti současné zemědělské techniky. Však je o tuto soutěž ze strany zástupců jednotlivých značek patřičný zájem. Kdo by koneckonců nechtěl mít nejsilnější traktor v republice,“ prohlásil Miroslav Žižka z pořadatelského vydavatelství Profipress. Den zemědělce je ale zejména mamutí výstavou. Celou letištní plochu obsadily stovky zemědělských strojů. „Zájemci mají jedinečnou šanci porovnat více značek na jednom místě,“ dodal Žižka.

Někteří z návštěvníků však nezapírali, že se přišli jen pokochat. „Jsou to krásné stroje. Mít na to, hned bych si něco koupil,“ pravil posmutněle rolník Milan Hájek z Lesné.

„Jenže na nás je to příliš drahé. Družstva to možná utáhnou, my ale ne,“ přidal se jeho kolega Jindřich Těsnohlídek z Velké Chyšky. Také proto, aby si jednou mohli dovolit moderní techniku i soukromníci, připravili pořadatelé srazu petici.

Ta se jmenuje Pamětní kniha českého zemědělství. Během čtyř hodin se do ní podepsalo 1300 lidí. „S dotacemi je to čím dál slabší. Hlavně chov dobytka to má hodně nahnuté. Bez výhodnějších podmínek těžko přežije,“ odůvodnil svůj autogram do petičního archu družstevník Miroslav Křížek z Nové Bystřice u Benešova.

Své jméno připojil v Kámeně také viceprezident agrární komory Bohumil Belada. „Jak máme konkurovat našim zahraničním sousedům, když bereme poloviční dotace než tradiční členské státy Unie? To se přece musí srovnat,“ položil otázku Belada.

Agrárníci se ale přijeli na letiště především bavit. Společnými silami dosáhli mimo jiné českého rekordu v největším počtu zemědělců na jednom poli. Komisaři z agentury Dobrý den si poznamenali číslovku 3000.

Řidiči přepravníků si to pro změnu rozdali v další soutěži Machr s manipulátorem. Tím se stal řidič Klasu Scorpion Martin Voves z Bantic na Znojemsku. Za ním skončil pelhřimovský Tomáš Kubiska. „Nejtěžší je správně si najet k přepravkám. Tam jde doslova o centimetry. Docela se mi to povedlo, i mašina šlapala skvěle. Na vítězství to ale zase nestačilo,“ naoko smutnil pracovník společnosti Cime, který byl s italským strojem Merlot druhý již potřetí.

Ještě přesnější oko i ruku museli mít finalisté celostátního žákovského kola v jízdě zručnosti. Traktor s přívěsem nakonec nejvíce poslouchal mladého zemědělce Pavla Duška z Blatné.

A kdo se po vyvrcholení Dne zemědělce smál ze všech nejvíce? Byl to rolník Miroslav Břeň ze Sádku u Poličky. Ten jako vítěz tomboly odfrčel domů na zbrusu nové čtyřkolce za 140 tisíc korun.