Pokládají tam asfalt na zhruba tříkilometrovém úseku od odbočky na Lešov. „V Sázavě se musí odbočit na Vyskytnou. Odtud se řidiči dostanou do Pelhřimova,“ popsal Pavel Martínek, starosta Nového Rychnova.

Podle něj ale nemá uzavření hlavní silnice do Pelhřimova na chod městečka výraznější vliv. „Spíše naopak. Vozovka už byla v takovém stavu, že oprava byla nutností. V současné chvíli to znamená zajížďku asi pěti kilometrů,“ dodal.

Na silnice prvních tříd nejsou peníze

Včera pracovníci stavební firmy Swietelsky pokládali asfaltový koberec na prvních několika stech metrech vozovky. V další fázi přijde na řadu úsek mezi Putimovem a Pelhřimovem. „Na kompletní dokončení počítáme čtyři dny. Asfalt musí ještě ztvrdnout a zchladnout. V době položení má hmota okolo 170 stupňů,“ prozradil, Zdeněk Rásocha, který stroj obsluhoval.

Rekonstrukce komplikuje provoz i v Rynárci, kde je sfrézovaná část vozovky od odbočky na Čelistnou. „Tam se začně pokládat asfalt příští týden,“ uvedl Zdeněk Havel, ředitel společnosti Swietelsky.

Veškeré tyto opravy financuje kraj Vysočina a v letošní sezoně to zdaleka nejsou všechna omezení, na která se musejí řidiči připravit. V červenci přijdou na řadu další úseky a s tím spojené dopravní komplikace.

Schválené jsou peníze na rekonstrukci povrchů silnic například z Horní Cerekve na Kostelec, z Nového Rychnova na Rohoznou nebo z Cetoraze směrem na Jiřičky. Kraj Vysočina vlastní přibližně 4600 kilometrů silnic II. a III. tříd. V roce 2009 hodlá proinvestovat okolo 1,5 miliardy korun.
Pokud se ale silnic první třídy týká, ty se alespoň prozatím výraznější obnovy nedočkají.

„Pokračujeme v rekonstrukci mostu u Velkého Rybníka, zřejmě v červnu opravíme úsek mezi Obrataní a Dolním Dvořištěm. Jinak se můžeme věnovat už jen běžné správce výtluků,“ konstatovala ředitelka jihlavského střediska Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. Další zbědované úseky musí počkat.
„Špatná je třeba silnice mezi Pelhřimovem a Kamenicí nad Lipou. Víme o tom, zatím ale na ni prostě nemáme peníze,“ dodala Tesařová.

Petra Nováková a reportéři Deníku