Hody? Mohlo by vás prvně napadnout. Ne. To všechno patřilo k velkým rybářským závodům.
Ty se na žirovnickém Budíně pokusili po dvaceti letech obnovit nadšenci z tamní místní organizace Českého rybářského svazu a nic nenechali náhodě.

Snědlo se sto ryb

„Padesát ryb už jsme zabili a dalších 50 je připraveno. Takže sto ryb na občerstvení určitě padne,“ rozhlížel se po divácích předseda organizace Jaroslav Cajz. Na hrázi bylo skutečně nabito.

„Podívejte, jenom támhle ta fronta je na pivo,“ ukazoval Cajz na několik metrů táhnoucího se hada. „Sudů máme připravených sedm, snad to postačí,“ pouvažoval ještě.

Pořadatelé mohli být skutečně spokojeni, půlroční příprava akce nepřišla vniveč. Počasí přálo, jako by si ho objednali. „Včera, jak tolik pršelo, tak jsme měli trochu strach. Kdyby do nás pršelo, nebylo by to nic příjemného,“ pokýval hlavou hlavní pořadatel Zdeněk Ježek. Nad Budínem se však po celou sobotu nepřehnal ani mráček. Sluníčko krásně svítilo, hladina rybníka se leskla a rybáři krmili a vnadili.

Kukuřice, kolínka, foukaná kukuřice, červi a žížaly. Na to zkoušel štěstí Vladimír Štrouf z Jihlavy. „Sedím tady od samého rána, a zatím moc neberou. To mi ale vůbec nevadí. Hlavně že je krásně,“ uvedl rybář Vladimír Štrouf, soutěžící pod číslem sto dvacet. Právě tolik soutěžících se totiž v Žirovnici sešlo.

Závodilo se ve třech kategoriích a to do 15 let, nad 15 let a v kategorii o nejtěžší úlovek. Kdo by si myslel, že je rybařina pouze mužská záležitost, velice by se mýlil. Závodu se totiž zúčastnily také tři ženy. V dětské kategorii se o první místo utkalo sedmnáct malých lovců.

Soutěžilo se ve dvou kolech, zahájení krmení vždy oznámil výstřel. Lov se prováděl na jeden prut o maximálně dvou návazcích. Krmení a vnadění muselo být v souladu s rybářským řádem. Na to vše bedlivě dohlíželo asi dvacet organizátorů.

„Každý závodník si může odnést jednoho kapra nebo amura, ryba však musí splňovat míry. Ostatní ryby, které soutěžící vyloví, se vrací vodě,“ vysvětlil Zdeněk Ježek.

Mezi zapálenými rybáři byl k vidění také známý žirovnický rodák, psychiatr Jaroslav Max Kašparů. „Všechno potřebné náčiní jsem si půjčil od kamaráda. To víte, ryby jsem chytal naposledy před čtyřiceti lety,“ usmál se Max Kašparů.

Vyhrála dravá ryba

První místo a ceny v celkové hodnotě přesahující devět tisíc korun si nakonec odnesl počátecký Miroslav Blecha. Se štikou s úctyhodnou váhou 5560 gramů zvítězil Josef Dvořák z Krahulčí.

A z výhry v dětské kategorii se radovala dvanáctiletá Gabriela Housová z Žirovnice, která „nalovila“ 8760 bodů. „Mám velkou radost! Taky mamka říkala, že jsem šikovná,“ svěřovala se s prvními pocity Gabča, která chytá ryby od svých sedmi let. K čistě mužské zálibě ji přivedl tatínek. „Rybaří už hodně dlouho, já jsem chodila s ním a začalo se mi to líbit. Také navštěvuji rybářský kroužek tady v Žirovnici,“ vysvětlila Gábina. A co vlastně vyhrála? „Je toho spousta. Poukaz na zájezd, krásný pohár, naviják, tričko, krmení a tak,“ vyjmenovávala Gabriela.