Letošní program bude ještě nabitější. V červnu tamní Klub českých turistů oslaví dokonce osmdesát let od svého založení.

„Letošní rok je pro nás velmi významný. Osmdesátileté výročí připadá na 12. června. Ještě předtím nás ale čeká už třicátá čtvrtá Sovova stezka. Startovat se bude u Muzea Antonína Sovy a cíl je naplánovaný v Lukavci,“ prozradila Jana Škodová. Milovníci vycházek do přírody nezůstanou ani letos ochuzeni o tradiční Noční Pacov, nebo Pacovský čtyřlístek.

V sedmasedmdesáti ušla 815 kilometrů

Turistický klub v Pacově vznikl už v roce 1929. Ze záznamů lze jeho činnost doložit až do roku 1947. „V současné době sdružujeme lidi od čtyřiadvaceti do téměř osmdesáti let, kteří mají chuť poznat něco nového. Kromě akcí určených pro širokou veřejnost, pořádáme i spoustu aktivit pro naše členy,“ doplnila Škodová.

V loňském roce se uskutečnilo dokonce šedesát různých turistických výletů a společenských setkání. „Zúčastnilo se 1033 členů a 1010 ostatních příznivců turistiky. Tradičně nejvíce navštěvovaný byl lampionový průvod s oslavou čarodějnic,“ prozradila Škodová.

Populární je i anketa o nejlepšího turistu roku a odměňuje se i člověk s nejvíce našlapanými kilometry. Loni si tento titul zasloužila 77letá Drahomíra Křížková. Ta má ve svých nohou úctyhodných 815 kilometrů. „Rok předtím to bylo ještě víc, dokonce 966 kilometrů,“ usmívala se důchodkyně.

Jak dodala, turistika jí pomáhá udržet si pevné zdraví. „Když jen to jde, účastním se všech akcí. Moc se mi líbí výlety v okolí Stražiště,“ dodala Křížková.
Ani pacovští turisté nezapomínají na jednu důležitou věc, a to je rozpoznávací znak. Podle tradice všichni členové nosí modrá trička a čepice černé barvy se znakem turistického klubu.