A jaký byl důvod protestu? Zoufale nízké výkupní ceny mléka, které jsou pro zemědělce likvidační. „Na určené trasy vyjely maximálně čtyři až šest strojů. Nechtěli jsme příliš zatěžovat dopravu,“ sdělil zástupce Zemědělského svazu na Pelhřimovsku František Papež.

Na strojích křičely transparenty

Traktory, kombajny nebo secí stroje spatřili ti řidiči, kteří jeli například z Čížkova na Tábor, z Pelhřimova na Humpolec nebo Jihlavu. „Chvíli jsem jel v koloně, ale nějak výrazně tu dopravu nekomplikují,“ sdělil řidič fabie, který se v Čížkově zastavil natankovat.

Traktory vyjely i na silnici ze Žirovnice na Jindřichův Hradec. „Vyrazili jsme z Počátek a na hranicích krajů u Zdešova jsme se otočili zpátky,“ sdělil jednatel žirovnické Agrozy Čestmír Emr. Zemědělské stroje byly ověšeny nápisy a transparenty, které informovaly o likvidačně nízké ceně za výkup mléka.

„Šest korun za litr mléka pro nás znamená půl milionu ztráty každý měsíc. Pokud to takhle půjde dál, věřím tomu, že někteří chovatelé dojného skotu nevydrží do žní,“ tvrdil jednatel firmy ZEOS Litkovice Vlastimil Vrbík.

Každý chovatel dojného skotu musí ustájení i chov zvířat podřídit normám Evropské unie. To není levná záležitost a při současných cenách prodělávají zemědělci necelé tři koruny na litru mléka.

„Samozřejmě můžeme žádat o dotace. Ty ovšem řeší minimum nákladů. Zatím neznám nikoho, kdo by dostal alespoň padesát procent z částky, o kterou žádal,“ sdělil Emr. Podle některých chovatelů skotu na Pelhřimovsku mohou za současný stav hlavně velké obchodní řetězce a stát. „Obří obchoďáky tlačí na své dodavatele, aby ceny byly co nejnižší. Není pro ně problém nakoupit méně kvalitní mléko v zahraničí. Ceny se ale v obchoďácích v podstatě nemění,“ postěžoval si Vlastimil Vrbík.

„Stát by měl vytvořit podmínky, aby nedocházelo ke zvýhodňování zahraničních podniků,“ řekl předseda počáteckého Agrodružstva Oldřich Jelínek.

Souhlasí, ale nepřipojili se

Na Pelhřimovsku se ale neprotestovalo všude. Někteří zemědělci se věnovali své každodenní práci. „Řešíme vlastní organizační věci, a nemáme na stávkování prostě čas. To ale nemění nic na tom, že situace v českém zemědělství je velice špatná a je třeba na to upozornit,“ sdělila Jaroslava Hrabalová, ekonomka rynáreckého podniku Rynagro.

„Situace v živočišné výrobě opravdu není ideální. Upozorňovat na to tímto způsobem mi ale nepřipadá příliš šťastné,“ namítl Jan Mácha z humpoleckého školního statku.

Jak uvedla mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková, po dobu dvouhodinového protestu zemědělců se doprava na Pelhřimovsku obešla bez komplikací.

Lukáš Pihávek a reportéři Deníku