Jak uvedl tiskový mluvčí obchodního řetězce Libor Kytýr, dvacet vybraných prodejen je pro společnost ztrátových. „Jak pelhřimovský Albert, tak zbývajících devatenáct prodejen nepříspívá do profitu společnosti,“ dodal Kytýr.

Velká konkurence

Ahold nyní v Česku provozuje zhruba 300 prodejen. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků mu patřila třetí příčka.Albert v Pelhřimově otevřel teprve před třemi lety. Tehdy v obchodním domě v Solní ulici vystřídal nejstarší market ve městě, prodejnu Julius Meinl. I přes výhodnou polohu v centru, do Albertu chodili zákazníci spíše pro svačiny, než na velký nákup.

„Obchoďáků je v Pelhřimově hodně. To, že se Albert zavře, nijak nepocítím,“ uvedl Jiří Štěpánek z Pelhřimova.

„Jedinou výhodou bylo, že Albert byl v centru města. Nemusel jsem lítat pro svačinu daleko,“ pousmál se zaměstnanec městského úřadu v Pelhřimově, který si nepřál sdělit své jméno.

Albert uzavře obchod od prvního červnového dne. Majitelé obchodního domu v Solní ulici o příštích záměrech nájemníka společnosti Ahold zatím nic netuší.

„O tom, že končí, jsme se dověděli z médií. U nás mají smlouvu na více jak pět let. Netušíme, co s prostorem prodejny zamýšlejí dál,“ uvedl zaměstnanec firmy Manhattan development Jiří Pobuda.

Odstupné pro zaměstnance

„Jak dále naložíme s prodejnou, je otázkou dalších kroků společnosti. Podmínky budeme projednávat s majitelem obchodního domu,“ informoval Libor Kytýr.

Zaměstnanci Albertu už tuší, že brzy přijdou o práci. „Nastoupila jsem tady, když se Albert otvíral. Vedení nám už naznačilo, že něco není v pořádku. Nevíme, jak to dopadne,“ svěřila se prodavačka prodejny, která vzhledem k citlivosti tématu nechtěla uvést své jméno.

Kolik zaměstnanců pelhřimovské prodejny přijde o zaměstnání, to se nepodařilo zjistit. Inforamce o číslech totiž nemá ani úřad práce.
„Zaměstnavatel nám žádné propouštění nehlásil. Víme pouze o tom, že prodejna bude končit,“ sdělila ředitelka pelhřimovského úřadu práce Věra Kovářová.

Jak dále Kovářová uvedla, zaměstnavatel by měl hromadné propouštění hlásit minimálně dva měsíce dopředu.

„Vše bychom měli dát do pořádku během měsíce května. Zaměstnanci dostanou odstupné ve výši tří platů. Někteří dostanou ještě jeden plat navíc a to podle odpracovaných let,“ řekl tiskový mluvčí Aholdu Kytýr.