Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřijatí studenti se mohou odvolat

Pelhřimovsko - První kolo přijímacích zkoušek na střední školy skončilo. Ne každý se ale dostal tam, kam chtěl. Podobně je na tom i patnáctiletá Lenka.

25.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Podala si tři přihlášky na tři různé školy. Dvakrát uspěla, jednou jí přišlo zamítavé rozhodnutí. Mohlo by se zdát, že je to vlastně dobrý výsledek a může si vybírat.

Opak je ale pravdou. „Na školu, na kterou jsem chtěla nejvíc, mě nevzali. Ty druhé dvě byly jen taková pojistka,“ řekla posmutněle Lenka.
Ta nyní řeší dilema. Skončila druhá pod čarou, takže je hodně pravděpodobné, že se na školu, na kterou chtěla, dostane při odvolání.

Přesun lístků

To potvrzují i ředitelé. „Vydávají se pouze rozhodnutí o přijetí, nejde tedy o skutečně přijaté žáky. Někteří nastoupí jinam, a uvolní tak místo pro další studenty, které vezmeme na odvolání,“ vysvětlil ředitel pelhřimovského gymnázia Stanislav Makovec.

Lenka ale musí do pěti dnů odevzdat zápisový lístek na některou ze škol, kam byla přijata. To i přesto, že na ni ve skutečnosti nechce. „Vždy, když nastane tato situace, radím rodičům, aby na škole, kam nesou zápisový lístek, rovnou řekli, že tam jejich dítě pravděpodobně nenastoupí. Zákon nabízí možnost jednou zápisový lístek stáhnout a odevzdat ho jinam,“ doplnil Radoslav Kučera, ředitel Obchodní akademie Pelhřimov.

Školský zákon ale už nepamatuje na jednu drobnost. Neukládá totiž ředitelům lhůtu, do kdy musejí zápisový lístek uchazeči vrátit. To je v situaci, kdy střední školy bojují o studenty, sice drobný nedostatek, ale může mít rozhodující slovo. Pokud by Lenka uspěla při odvolání, ale do pěti dnů od tohoto rozhodnutí nedodala zápisový lístek, protože by jí ho ředitel první školy nevrátil, má smůlu. Druhá škola ji nemůže bez zápisového lístku přijmout.

Jasno do 14 dnů

„Nejlepší je vždy dojít za ředitelem osobně. Když se někdo hlásí například na školu, která je hodně vzdálená, může to být komplikace. Žádost o vrácení zápisového lístku lze ale vyřídit i doporučenou poštou,“ doplnil Kučera.

Po ukončení 1. kola přijímacích zkoušek se tedy roztočí administrativní kolotoč. Žáci už odevzdávají zápisové lístky, ředitelé ale musí počítat s tím, že si je někteří zase vyzvednou a odevzdají jinam. Nastává tedy složitý přesun studentů mezi jednotlivými školami. „Počítám, že do dvou týdnů by mělo být jasno, kolik žáků skutečně do školy nastoupí,“ řekl ředitel Kučera.

#nahled|https://g.denik.cz/27/02/ftg_infografika_pe_prijimacky_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/27/02/ftg_infografika_pe_prijimacky.jpg| #

Autor: Petra Nováková

25.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za Pelhřimovem vznikla nová alej.
18

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení