Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Košetic roste žákovský les

Košetice - Až jednou půjdou se svými dětmi na procházku, mohou zamířit klidně i do „svého“ lesa. Košetičtí školáci ve čtvrtek učinili dobrý skutek.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Košetičtí školáci v rámci Dne Země vysadili kousek za vesnicí 600 stromků. Foto: DENÍK/Michal Vítů

V rámci Dne Země vysadili kousek za vesnicí 600 stromků. „Každá taková pomoc je dobrá. Děti si zároveň vypěstují určitý vztah k přírodě, na kterou se jinak při výchově už dost často zapomíná,“ upozornil lesní hospodář Jaroslav Zajíček.

Samotní školáci nebrali pobyt v přírodě pouze jako důvod k odpadajícímu vyučování, či dokonce jako nutné zlo. „Nic nám to neudělá, je to jen chvilka. A pomůžeme dobré věci,“ řekl uvědoměle deváťák Leoš Hanousek.

„Za pár let to tady může vypadat hezky,“ rozhlédla se po mýtince jeho spolužačka Kateřina Kaucká s rukama umazanýma od hlíny.

Brigádníky zastavilo kácení ve velkém

Jak připomněl ředitel školy Jaroslav Skolek, sázení stromků má v Košeticích tradici. „Před nějakými deseti roky se chodilo s dětmi na lesní brigádu docela pravidelně. Rukama jim prošly tisíce stromků. Jenže pak začal soukromý vlastník lesa s hromadným kácením, a nadšení uvadlo,“ zavzpomínal ředitel, který pro včerejšek taktéž vyměnil sako za montérky.

Vloni se ale začalo se sázením znovu. Tehdy se děti činily nedaleko budoucí novostavby u hlavní silnice, letos zalesnily obecní pozemek v lokalitě za transformátorem a také v místě bývalé skládky.

Sázení se týkalo sedmdesáti žáků druhého stupně, mladší polovina osazenstva školy utíkala, vybavena rukavicemi a pytli, na úklid vesnice. Do očisty ulic se ale pouští žáci nejenom v rámci Dne Země.

„Každý měsíc vyčleníme jednu třídu, která si v rámci pracovního vyučování vezme tento úkol na starost,“ připomněla učitelka Aranka Mácová. Ta zmínila i další environmentálně pojatý projekt, do něhož se Košetičtí pustili.
V rámci takzvaného Recyklohraní kladou důraz nejenom na třídění papíru a plastu, přibyla i červená nádoba na drobnou elektroniku a zelená na použité baterie.

„Mladší děti s tím seznámili prostřednictvím pohádky samotní deváťáci,“ dodala Mácová. Den Země se bude slavit také v pátek v pelhřimovské Děkanské zahradě.

Autor: Michal Vítů

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Počátky, třída 1. B paní učitelky Hany Rudišarové. Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Rynárec

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Pelhřimov – Česká kniha rekordů se rozrostla o nový paměťový rekord. Za 8 minut a 18 vteřin totiž čerstvá rekordmanka Milena Šatavová dokázala odříkat celý současný český kalendář a všechny křestní jména v něm uvedená. Mimo jiné zvládla určit i přesné datum narození známých osobností nebo přiřadit správná křestní jména k náhodně vyřčeným datům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení