Jenže z původních čtyř milionů korun na vybavení a nejnutnější úpravy se po ohledání dvacet let chátrající haly vyklubalo milionů osm, později téměř deset. A ani tato suma nebude konečná.

Před dvaceti lety se izolací šetřilo

Na vině je nepovedená dvouplášťová střecha. Hala se kvůli výrazně ošizené, takřka chybějící izolaci nedá pořádně vytopit.

A tenisté v zimě mrzli. „Vůbec nejhorší to bylo po obědě, kdy jsme kolikrát naměřili sotva deset stupňů. V tuto dobu jsme tam shodou okolností trénovali s našimi benjamínky, kteří se hýbou nejméně,“ podělil se o osobní zkušenost tenisový trenér Miroslav Chyba s tím, že v takovém chladnu hrozí zvýšené riziko svalového zranění. Nadšením nezáří ani provozovatelka haly Alena Pavelcová. „Snad ještě více než tenisté si stěžovali na chlad hráči squashe.

V této situaci je těžké získat klientelu na nový sport,“ podotkla Pavelcová, která měla neméně smíšené pocity i při placení faktur od energetiků.

Jenom prosincový účet za plyn ji stál 50 tisíc korun. A to tehdy venku nijak nemrzlo. „Hala je prostě nevytopitelná. Na více než patnáct stupňů jsem se nedostala, a to jsem zkušebně naplno topila celých čtyřiadvacet hodin. Jakmile jsem kohout zavřela, za dvě hodiny byla zase zima. Ale s tím já nic neudělám,“ pokrčila Pavelcová rameny.

Sportoviště má pouze pronajaté, hala patří městu. Jeho představitelé se zodpovědnosti nezříkají. „Tepelné ztráty jsou tam skutečně obrovské. Jít cestou snížení nájemného, by nebylo hospodárné, proto jsme se rozhodli pro řádné zateplení budovy,“ řekl starosta Jiří Kučera s tím, že tento záměr již posvětili radní. Zbývá získat ještě souhlas zastupitelů města.

Ti se k tématu vyjádří, jakmile bude hotový projekt, který nechal zadat místostarosta Tomáš Křišťan. „Čeká se na posudek přípustného zatížení střechy, podle kterého vybereme způsob zateplení. Zároveň s tím necháme vyměnit i okna,“ připomněl Křišťan, podle něhož se tentokrát zřejmě nebude čekat na dotaci. „Za současné krajně nepřehledné situace by to bylo ošidné. A my potřebujeme mít budovu v pořádku nejpozději do zimy,“ vysvětlil.

Cena díla zatím známá není, nicméně u podobných budov je třeba počítat se dvěma až třemi miliony korun. Zateplením ještě investice ze strany města do tenisového stánku nekončí. Dokupovat se bude sportovní náčiní, to aby tam mohli chodit školáci na tělocvik. „Za současných podmínek je hala pro naše účely nepoužitelná,“ potvrdil ředitel základní školy Hradská Pavel Bílek.

A to ještě mohou Humpolečtí hovořit o štěstí, že speciální podlaha na squashových dvorcích přežila bez úhony velkou vodu, která vtrhla do haly před čtrnácti dny při bouřce. Oprava zánovní palubovky by byla hodně drahá.