„Zůstaneme stát,“ překřikovaly se malé děti se zvednutými pažemi. S každou další položenou otázkou se vzápětí zvedl les rukou. Děti doslova hltaly každé slovo unifomované policistky.

Prevence je základ

Do Mateřské školky v Jatecké ulici přijely ve středu policistky hned dvě. V rámci preventivní akce měly dětem vysvětlit, jak se v dopravním provozu chovat.

„My to dětem samozřejmě vysvětlujeme v průběhu celého roku. Policisty v uniformě ale vnímají daleko lépe,“ vysvětlovala zástupkyně ředitele školky v Jatecké ulici Hana Šteflová.

Jak uvedla policejní tisková mluvčí z Pelhřimova Hana Kotková, preventivní akce, určené především dětem z mateřských školek, provádějí policisté minimálně jednou do měsíce.

„Nikdy nevíte co se může stát a snažíme se tak upozornit děti na to, aby na sebe dávaly pozor,“ dodala Kotková.

Obě policistky vysvětlovaly dětem, co znamenají ty nejzákladnější značky nebo jak přecházet frekventovanou silnici. „Já už skoro všechny značky znám, mně to mamka doma všechno ukazovala,“ mávl rukou malý Filip Dolejš z Pacova.

„Podle statistik můžu s potěšením říct, že nehody s malými dětmi se v podstatě nestávají. Je to hlavně díky tomu, že si je rodiče střeží ostřížím zrakem,“ informovala Hana Kotková.

Pásy a sedačky nepodceňovat

„Teď mi povězte, proč se musíte v autě připoutat,“ zněla jedna z otázek Vladimíry Svobodové. Podle odpovědí ratolestí se dalo usuzovat, že si dobře uvědomují rizika spojená s dopravními nehodami.

„Poutat se v autě patří k nejzákladnějším bodům těchto preventivních akcí. Mnozí stále nepřikládají pásům a dětským sedačkám velký význam a to se může stát i osudným,“ upozornila Kotková.

Soustředěnost ve školce opadla ve chvíli, kdy policistky vytáhly policejní helmu. Tu si hned narazil jeden z předškoláků a začal se chlubit svým vrstevníkům.

Děti s otevřenými ústy obdivovaly čepici dopraváka, nebo pochůzkáře. Rozruch vyvolal obušek a pouta, která si některá z děcek chtěla vehementně nasadit na ruce.

„Chtěl bych být policistou, hrozně se mi líbí jejich uniformy,“ oznámil malý Filip Dušek z Pacova.