Poslední slovo ale bude mít počasí. „Sledujeme dlouhodobou předpověď. V loňském roce jsme otevírali na konci května a byli jsme dokonce první na Vysočině. Pokud by byly příznivé podmínky, chtěli bychom i letos otevřít co nejdříve,“ pousmál se Jiří Hynek, provozovatel koupaliště Žabák v Humpolci.

Milovníci vodních radovánek se i letos dočkají novinek. Tou největší a bezesporu nejnákladnější je zastřešení venkovní části bazénu v Pelhřimově.

Ten, kdo má rád koupání pod širým nebem, nezajásá. Podle starosty Leopolda Bambuly, ale areál získá širší využití, a to po celý rok. „Bazén samozřejmě zůstane otevřený a návštěvníci budou moci v letním období vycházet ven,“ doplnil Bambula.

Na skutečné venkovní koupaliště si tak Pelhřimovští budou muset ještě počkat. Především na penězích závisí možnost vybudování venkovního bazénu vedle kryté části. „To je otázka desítek milionů korun,“ dodal Bambula.

Letos přibyde rodinná vstupenka

To v Humpolci zajásají hlavně rodiny s dětmi. Novinkou pro letošní rok se tam stala rodinná vstupenka. „Platí pro dva dospělé a dvě děti. Ti tak při vstupu ušetří zhruba dvacet procent,“ dodal Hynek s tím, že cena vstupného se oproti loňskému roku nezměnila. Na Pelhřimovsku je ale stále o mnoho více možností ke koupání v přírodních vodních nádržích.

Voda se kontroluje

K osvěžení v horkých letních dnech poslouží například rybník Stráž nebo některá z přehrad, ať už Sedlická, nebo přehrada Trnávka. U těchto vodních ploch je ale riziko nepříjemného kožního onemocnění způsobeného špatnou kvalitou vody nesrovnatelně vyšší.

Právě proto jsou tyto vodní plochy v letním období pravidelně sledovány pracovníky krajské hygienické stanice. Ti dělají rozbory vody většinou už od poloviny května.

Určují množství sinic, vodních řas a hodnotí celkovou průhlednost vody.

Podle toho pak určí, zda je přírodní vodní nádrž vhodná ke koupání, nebo případně hrozí nějaká zdravotní rizika. V loňském roce na tom byl s kvalitou vody nejhůře rybník Stráž.

Na přelomu července a srpna byla jeho voda označena jako nevhodná ke koupání. Předloni to byla zase vodní nádrž Sedlice, kde byl dokonce vyhlášen zákaz koupání. Loni ale v hodnocení tato vodní plocha dopadla poměrně dobře.

Oblíbené lokality:

Koupaliště

Plavecký krytý bazén a nově zastřešená část s vířivkami v Pelhřimově
Koupaliště Žabák v Humpolci

Ostatní místa ke koupání

Vodní nádrž Sedlice (Velká přehrada)
Vodní nádrž Trnávka
Rybník Stráž
Vodní nádrž Vřesník (Malá přehrada)
Koupaliště v Černovicích
Koupaliště Moraveč