Lidé z obce za poražení stromů dokonce sepsali petici. „Lípy už jsou hodně staré. Jedna se naklání nad rodinným domem. Kdyby přišla vichřice, nemuselo by to dopadnout dobře,“ upozornil iniciátor petice František Havlíček.

Další problém představují hroby, které se nachází v blízkosti zbylých lip. „Na hrobní desky padá listí a květ ze stromů. A při silnějším větru by padající větve hroby poškodily,“ líčil Havlíček.

Rozhodne expertiza

O poražení stromů usilují ve Stranné delší dobu. „K zemi už se odporoučely dva javory a jedna lípa. Lidé chtějí nechat pokácet i poslední tři lípy. Na petici se nashromáždila více než stovka podpisů, tedy valné většiny obyvatel obce,“ sdělil Stanislav Matoušek z osadního výboru ve Stranné.

Petice putovala na Městský úřad do Žirovnice, pod který Stranná patří. Tam se jí ujali radní. „Necháme na stromy vypracovat odbornou expertizu. Ta ukáže, v jakém jsou stavu a jestli je opravdu nezbytné lípy pokácet,“ popsal žirovnický starosta František Plešák. Výsledky posudku by měly být hotové nejpozději na podzim.

Pak se teprve rozhodne, jaký osud stromy vlastně čeká. „Uvidíme, jak dopadne expertiza. Osobně si ale myslím, že nejlepším řešením by bylo staré a nemocné stromy porazit. A vysadit místo nich nové a mladé, u kterých by nehrozilo tak velké nebezpečí pádu nebo ulomení větví,“ uzavřel iniciátor petice František Havlíček.