Její předchůdce František Melichar zaznamenával nejdůležitější události v trnáveckém okolí stěží uvěřitelných 44 let. „Je to pro mě veliká výzva. Oproti panu Melicharovi jsem doslova pole neorané. Ale snad se s tím nějak poperu. Shánění všech těch informací mě docela začalo bavit,“ shrnula prvotní dojmy Ludmila Janálová, která si šla pro radu nejenom za svým předchůdcem.

Do knihy se píše zásadně po večerech

Zajela si také do pelhřimovského muzea na kronikářské školení, pomalu si utváří vlastní představu o budoucí podobě svěřeného díla. „Všimla jsem si, že bývalo dobrým zvykem vybrat si každý rok nějaké stěžejní téma a věnovat se mu podrobně. To určitě chci zachovat.“

A co považuje na písmáctví za nejtěžší? „Nečekala jsem, že to bude tak časově náročné. Třeba shánění informací ohledně ukončení činnosti protialkoholní léčebny zabralo několik měsíců. To všechno samozřejmě děláte výhradně po večerech,“ podotkla civilním povoláním sekretářka humpoleckého gymnázia.

Právě časové nároky donutily Františka Melichara vzdát se „svého úřadu“. „Už mě docela zmáhalo neustále někde pobíhat po večerech. A ani s tím psaním už to není ono. Celý život jsem dělal zámečníka, prsty už mě tolik neposlouchají. Sotva vyplním korespondenční lístek. Z kroniky by asi už byla čmáranina,“ pravil brzy devětasedmdesátiletý muž, jehož mohou hřát slova uznání od želivských představitelů.

„Takového kronikáře by si přál mít asi každý. Vykonal toho pro naši obec mnoho,“ vysekl poklonu místostarosta Michael Líbl.

Ten vzápětí neopomněl dodat, že také Ludmila Janálová se zhostila začátečnických krůčků na výbornou. Totéž si myslí i zasloužilý kronikář. „Člověk se k tomu prostě musí umět postavit. A to paní Janálová dovede,“ mínil Melichar a na závěr přidal k dobru osobní zkušenost.

I skutečnost se mění

„Víte, co je na celém tom písmáctví nejsložitější? Psát pravdu! Sám jsem se několikrát přesvědčil o tom, že už za rok se to někomu zdá podivné,“ usmál se odstupující želivský kronikář.

„Ono to vypadá jednoduše, ale dopátrat se skutečnosti mnohdy není vůbec jednoduché,“ potvrdila jeho následovnice Ludmila Janálová. Pokud vás zajímá její nejčerstvější zápis do kroniky, stačí zajít koncem dubna na zasedání zastupitelů. Ti návrh témat ke zpracování projednají.