„Budeme se muset v některých směrech omezit a šetřit,“ zněla odpověď ředitele obecně prospěšné společnosti Zlatá Podkova Jana Máchy.

Podobně odpovídali i zástupci jiných spolků na Pelhřimovsku. Mecenášů, na jejichž sponzorských darech jsou tyto neziskové organizace závislé, je v důsledků celosvětové krize méně a ti stálí už nejsou tak štědří.

Pomáhají granty měst a kraje

„Doufáme, že situace nebude tak hrozná, jak se doslýcháme od ostatních. Sponzory budeme teprve navštěvovat. Uvidíme, jak to dopadne,“ pokrčila rameny jednatelka pacovského sdružení Dobromysl Jana Hrušková.

Myšlenku, že by se tradiční kulturní akce nekonaly, nebo že by měly být programově slabší, spolky jednoznačně odmítají. Věří především v oddanost návštěvníků.

K udržení úrovně kulturních událostí využívají spolky i grantů jednotlivých měst, nebo kraje. „Na krajský úřad bylo doručeno 53 žádostí. Podmínky zásad jich splnilo 48. Přiznaná částka celkově činí přes milion sedm set dvacet tisíc korun,“ sdělila mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Starosti se sponzoringem mají i některé odbory kutlury obecních úřadů Pelhřimovska. I když jejich závislost na nich není tak veliká. Pracují totiž s rozpočtem vyhrazeným pro kulturu.

Firmy i lidé šetří

„Někteří tradiční sponzoři už svoji účast odmítli. Naštěstí se nám podařilo sehnat náhradu. Po nikom samozřejmě nechceme nějaké horentní sumy,“ sdělila kulturní referenkta žirovnické radnice Ivana Musilová.

„Do kultury se obecně investuje méně než například do sportu. Zatím ale krizi, co se týče sponzorů, nepociťujeme,“ informovala vedoucí humpoleckého kulturního střediska Marcela Kubíčková.

Sponzory takřka neoslovují v Pacově. Systém funguje jinak než na jiných místech. Jak uvedla vedoucí kulturního střediska Dana Balounová, nasmlouvaní partneři odkoupí určitý počet lístků. „Očekáváme, že letos to bude horší. Lidé všeobecně kvůli současné situaci šetří,“ dodala Balounová.