Ignorovat složenku z městského úřadu se jim ale nemusí vyplatit. Města na Pelhřimovsku předávají pohledávky exekutorům. „Nejdříve se dlužníkovi pošle výzva k úhradě v náhradní lhůtě. Tam ještě neplatí nic navíc. Pokud na ni ale nezareaguje, už mu naskočí další poplatek z prodlení, 350 korun. Následuje už jen exekuce,“ popsala postup pelhřimovské radnice Lenka Nováková, vedoucí finančního odboru.

Jak dodala, některé banky pak kvůli pár set korunám zablokují celý účet neplatiče. Ten tak nemá přístup ke svým penězům až do doby, než dá svůj závazek do pořádku. Pelhřimov přitom eviduje dluh téměř půl milionu korun.

Dluží téměř milion

To v Humpolci se dlužná částka vyšplhala ještě výš. Přesáhla dokonce devět set tisíc korun. I tam ale radním došla trpělivost. „Celý dluh jako celek byl předán exekutorovi. Problémem je, že někteří dlouhodobí neplatiči už v Humpolci ani nebydlí. Takové pohledávky se těžko dostávají zpátky,“ připustila Jaromíra Veselá, vedoucí humpoleckého finančního odboru městského úřadu.

Problém s neplatiči mají ve všech větších městech okresu. Situaci nepřispívá ani to, že poplatek za popelnici se každý rok vypisuje znovu a proces vymáhání dluhů se stále opakuje. V Žirovnici nezaplacená částka narostla na čtvrt milionu.

Jak uvedl Milan Kořínek z městského úřadu, evidují i letité dluhy. Některé jsou už z roku 2002. První termín zaplacení poplatků v Žirovnici byl už na konci ledna. „Pokud ale někdo chce rozdělit částku na dvě splátky, tu druhou musí uhradit k poslednímu červnu,“ doplnil Kořínek. Systém dvou splátek funguje i v Pelhřimově. „Využívají toho například rodiny s více dětmi. Není to pak pro ně tak velký výdaj najednou,“ doplnila Lenka Nováková.

Úřady většinou každoročně vydávají i známky na popelnice. Ty mají zajistit vývoz jen těch popelnic, které jsou řádně zaplacené. „Lidé si je mohou vyzvednout na úřadě nebo na poště. Pokud není nálepka vylepená, popeláři by odpad neměli vyvážet,“ uvedla Jaromíra Veselá s tím, že v Humpolci dostanou řádně platící i popelnici zdarma.