„Pěvecká a dechová sekce vždycky patřily mezi naše výstavní disciplíny. Šestnáct krajských vítězů se čtyřmi postupujícími do ústředního finále jsme tu ale ještě neměli,“ ozřejmil důvod k vystrojení děkovného vystoupení ředitel školy Josef Jirků.

Ten však měl slova uznání nejenom pro samotné účinkující, kteří přednesli rodičům a přátelům své vítězné skladby. „Není to otázka pouze žákovských kvalit. Neméně důležitá je i schopnost učitelů, kteří vědí, jak děti vhodně připravit,“ mínil Jirků.

Čím více žáků, tím lépe, chválí si učitelé

Podle učitelky zpěvu Jany Borkové spočívá hlavní přednost školy, pojmenované po známém hudebním skladateli, v přebytku žáků. „Zájemců máme skutečně dost. Díky tomu si můžeme vybrat jen ty skutečně talentem obdařené děti. Ostatním čekatelům doporučíme jiný obor, který se pro ně hodí více, kde mají šanci vyniknout. Tuto výsadu bych přála každému učiteli,“ usmívala Borková spokojeně. Ta zároveň dodala, že dostatečný počet svěřenců umožňuje pořádat častěji koncerty či veřejná vystoupení. „Náš obor se tím zviditelňuje.“

Jak poznamenala její kolegyně Lucie Honzlová, pěvecké vlohy samy o sobě nejsou všechno. „S nadanějším jedincem se samozřejmě spolupracuje lépe, všechno mu jde snáze, rychleji. Píle je ale neméně důležitá,“ řekla Honzlová.

Podobně se vyjádřil i Tomáš Vodrážka, který vyučuje hře na dechové nástroje. „Mnohem lépe se spolupracuje se žáky, kteří chtějí cvičit sami od sebe. Když se k tomu přidá i talent, výsledky se většinou dostaví,“ pravil učitel.

Na mysli měl především pozounistku Kateřinu Šimonovou, jednu ze čtyř žáků, které v nejbližších dnech čeká republikové finále. „Šance tam určitě je. Na druhou stranu z toho neděláme vědu. Bereme účast hlavně jako cennou zkušenost,“ dodal Vodrážka.

humpolečtí krajští vítězové
Martin Kutiš – zpěv,Tomáš Peca – baskřídlovka, Filip Hořejš – zpěv,
Jan Kocman –zpěv, Pavel Kopic – trubka, Tereza Zabloudilová –zpěv,
Vít Žaloudek – bicí, Jana Dvořáková – zpěv,
Jan Žaloudek – tuba, Jana Dvořáková, Marie Hůlová – zpěv,
Hana Havelková, Dominika Zavadilová, Nikola Kampová – zpěv,
Kateřina Šimonová – pozoun, Marie Hůlová – zpěv,
Jana Nechvátalová, Andrea Piklová, Tereza Augustová, Martin Lisý – zpěv, Marek Štěrba – trubka, Tereza Kutišová – příčná flétna