Například v Dobré Vodě u Pacova pracují všichni. Nezaměstnanost je tam nulová. Stejně tak jsou na tom například v malé vesničce na Humpolecku, v Mysletíně.

„V obci máme několik soukromých podnikatelů, větší část obyvatel ale za prací dojíždí do nedalekého Humpolce nebo do Pelhřimova. Na nezaměstnanost žádný recept nemáme, ale u nás na vesnici se každý snaží uživit, jak umí a lidé pracovat chtějí, a to je důležité,“ řekl mysletínský starosta Jindřich Kotlík.
Naopak v Hořepníku nebo v Košeticích míra nezaměstnanosti překročila dokonce deset procent.

Za prací musejí lidé dojíždět

„U nás je možnost práce hlavně v zemědělství. Většina lidí tak musí do zaměstnání dojíždět buďto do Pacova, do Pelhřimova nebo do Humpolce,“ řekl Vladimír Kotýnek, starosta Hořepníku.

Jak dodal, někteří z nich přišli o práci, když skončila s výrobou společnost Alfatex. „Tam od nás pracovalo dost lidí a vzhledem k tomu, že nemáme tolik obyvatel, muselo se to někde projevit,“ domnívá se Kotýnek. Lidé přicházeli o práci i při propouštění humpoleckých společností.

Dobrá zpráva nejen pro ně ale je, že v březnu došlo k nárůstu počtu volných míst v okrese. Přibylo jich jednačtyřicet oproti minulému měsíci.
Míra nezaměstnanosti na Pelhřimovsku se ale přesto stále zvyšuje. V březnu stoupla o dalšího půl procenta oproti únoru. To znamená celkem 2668 lidí bez práce.

Na úřad práce přibylo dvě stě lidí

„Jde o výrazné navýšení počtu uchazečů o zaměstnání. V únoru jich bylo o 210 méně,“ uvedla Dana Kejřová z pelhřimovského úřadu práce.
„Míra nezaměstnanosti se opět zvýšila ve všech regionech. Největší nárůst byl v Kamenici nad Lipou, a to 1,15 procentního bodu a také v Počátkách. Tam to bylo o necelé jedno procento,“ doplnila Kejřová.

Nejvíce nezaměstnaných nyní hlásí region Černovice, naopak nejméně jich je v Žirovnici. Stále větší zájem je i o rekvalifikační kurzy. V březnu jich úřad práce nově zahájil celkem čtrnáct. Všechny se týkaly základních znalostí obsluhy počítače. Od začátku roku se konalo již pětadvacet kurzů pro nezaměstnané.

Pelhřimovský úřad práce za ně z rozpočtu aktivní politiky zaměstnanosti zaplatil víc než pětatřicet tisíc korun.

Infografika

 Infografika