Podle informací státní veterinární správy jsou nyní včely podstatně méně poznamenány obávanou varroázou a celkově zdravější než po předchozí zimě.
„Letos je prakticky šedesát procent včelstev prostých varroázy. Na rozdíl od roku 2008, kdy to bylo jenom dvacet procent. A v důsledku toho loni téměř 40 procent včelstev uhynulo. Lze tedy říci, že oproti situaci v roce 2008 jsou nyní včely třikrát zdravější,“ vyjádřil se mluvčí Státní veterinární správy České republiky Josef Duben.
„Zatím to tedy vypadá, že letos bude pro včelaře příznivý rok a bude i více medu,“ dodal optimisticky Duben.

Povinná léčba

S vývojem po zimních měsících je spokojen i Jaroslav Bártl, předseda Českého svazu včelařů v Humpolci. „Zima byla sice dlouhá a včely se dlouho nemohly proletět, výborné ale je, že jsou v pořádku. Vyšetření na varroázu dopadlo výborně a můžeme očekávat dobrý vývoj,“ vysvětlil Bártl. Proti obávané chorobě včel, která je způsobena roztoči, se včelaři brání povinnou léčbou.

Základní ošetřující postřik se podle vyhlášky veterinární správy děje v úlech na podzim, v zimě se laboratorně kontroluje, zda byli roztoči usmrceni.
Druhá fáze přeléčení se týká pouze včelstev, kde je nutné celý proces opakovat.

To znamená včelstev, kde byli zjištěni více než tři roztoči na včelstvo. Jestli se tedy něco nepokazí, tak by i Pelhřimovsko mělo být, co se týče produkce medu, v pořádku.

Podle Jaroslava Bártla existují i jiná nebezpečí. „Bohužel stále hrozí mor včelího plodu, což je ovšem věc, kterou neovlivníme. Bohužel potom zbývá jediná možnost, což je vypálení celého včelstva včetně úlů. Toho se snad ani jeden z včelařů nejen na Pelhřimovsku nedočká,“ dodal Bártl.
Varroázou byla včelstva napadena nejméně v roce 2004.

Varroáza
- varroáza je infekční onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor
- v Česku se roztoč rozšířil od 70. let 20. století, napadá především plod, ale i dospělé včely
- zasažené včelstvo postupně slábne, líhnou se postižené včely, zkracuje se jejich život, často hynou během zimy
- léčba varroázy se provádí především na podzim (kouřem nebo aerosolem), jiné způsoby je možné aplikovat i na jaře nebo v létě
- v loňské zimě na varroázu v republice zahynula třetina veškerých včelstev

Jakub Dvořák