Žádné velké naděje

Zatímco doprovázející učitelé nasedali do autobusu, který je zavezl na prohlídku pelhřimovského pivovaru a želivského kláštera, šestapadesát studentů ve třídách už úporně bojovalo o každý bodík.

„Třináct bodů ze dvaceti za balení? To je málo,“ zareagovala zklamaně po jedné z disciplín reprezentantka hostitelské střední školy Tereza Bartáková.
Jakmile ale padla zmínka o osobních ambicích, volila opatrnější tón. „Vím, že ve škole by přivítali nějaké lepší umístění. No, poslední snad nebudu, ale první asi taky ne,“ usmála se skromně Bartáková bezprostředně před vážením zboží.
Její předpověď se nakonec vyplnila, domácí zástupkyně skončila na devátém místě.
Podobně hovořila i druhá zástupkyně okresu, obchodnice Petra Jandová z humpolecké střední školy. „Minulý týden jsem sice vyhrála krajské kolo v Moravských Budějovicích, to ale nemusí nic znamenat. Konkurence je tady o poznání silnější,“ všimla si nakonec osmá humpolecká obchodnice.
S bronzem se jelo do Opavy veseleji

To Jana Janečková by si nějakou tu medaili odvezla domů do Opavy ráda. Už kvůli předlouhým osmi hodinám stráveným ve vlaku. „S nějakým pěkným výsledkem by zpáteční cesta utíkala o poznání veseleji. Ale uvidíme, jak dopadnu při počítání zboží a na pokladně. To mi moc nejde,“ pravila s nezaměnitelným slezským přízvukem Janečková.

Její přání se nakonec vyplnilo. Mezi prodavači vybojovala bronzovou příčku. Z malého průzkumu vyplynulo, že budoucí obchodníci mají respekt především z praktických úkonů, zatímco prodavači by raději vynechali teoreticky pojaté disciplíny.

Podle ředitelky republikového mistrovství je to tak v pořádku. „Vyplývá to ze školních učebních osnov. Zatímco prodavači chodí o poznání častěji na praxi, studenti obchodnického maturitního oboru mají pro změnu více učení,“ vysvětlila Irena Vokounová z pořadatelské školy.

Napilno měli Jiří Kotrč s Jaroslavem Hazou ve výpočetním středisku. Ti nasázeli v průběhu dne do databáze 1540 dílčích údajů. „Těch čísel je dost. Všechno raději dvakrát kontrolujeme. Jak se natisknou diplomy, chyba už se nedá vzít zpátky,“ poznamenal Kotrč.

Během šesti let, co se nadějní prodavači v Pelhřimově pravidelně utkávají, se ale nespletli ani jednou.

Výsledky mistrovství republiky

Prodavači
1. Veronika Volná (České Budějovice)
2. Irina Bitca (České Budějovice)
3. Jana Janečková (Opava)

Obchodníci
1. Eliška Fišarová (Rokycany)
2. Šárka Mílková (Olomouc)
3. Hana Kufürstová (Prostějov)