„Teď to nám i žákům začne. Přišlo nám na sto sedmdesát přihlášek a počítáme se třemi třídami po třiceti. Šedesát uchazečů tedy budeme muset v prvním kole odmítnout,“ uvedl Radoslav Kučera, ředitel pelhřimovské obchodní akademie.

Stejný nával zaznamenala tradičně i gymnázia. Na tom pelhřimovském je převis čtyřiačtyřiceti žáků.

Reforma školství uškodila žákům

Ze sto čtyř uchazečů v prvním kole přijde vyrozumění o přijetí jen šedesáti z nich. Více než čtyřicet se jich nedostane. Humpolecké gymnázium odmítne dokonce dvaapadesát žáků.

„Otázkou ale je, kolik z těch přijatých k nám skutečně chce nastoupit. Může se stát, že z třiceti přijatých jich třeba polovina půjde jinam,“ podotkl ředitel humpoleckého gymnázia Vlastimil Fiala.

Na tento problém nyní upozorňují všechny střední školy. Paradoxně tak reforma nejvíce uškodí těm, pro které byla vlastně určena, žákům a jejich rodičům.

„Velké spoustě žáků přijde zamítavé rozhodnutí. Budou s tím mít akorát starosti. Důležité je, aby oni ani jejich rodiče neztráceli naději a podali odvolání,“ doporučil ředitel pelhřimovského gymnázia Stanislav Makovec.

Ti, kteří byli v prvním kole přijati a na školu nenastoupí, jim vlastně uvolní místo. Ani poté to ale nebude tak jednoduché.
Řízení podléhá složitému administrativnímu procesu. Končí až 22. dubna. Těm, kteří se nedostanou na tu školu, na kterou chtěli, ani na odvolání, nezbude než čekat na další kolo.

„Spousta dobrých studentů raději nastoupí tam, kam původně vůbec nechtěli. Z druhého kola dostanou strach a raději přijmou horší školu, na kterou se dostali už v prvním kole,“ doplnil Fiala s tím, že reforma nepřinesla užitek ani školám, ani studentům.

To potvrdil i ředitel obchodní akademie. „Hodně povinností nyní padlo na žáky samotné a jejich rodiče. Mnozí se divili, co všechno musejí vyřizovat sami. Snažili jsme se jim to vysvětlovat, ale obávám se, že mnozí stále ještě nechápou celý systém,“ dodal Kučera.

V případě nepřijetí je možné podat odvolání do tří pracovních dnů od doručení.