Vaří jen pro zábavu

Jan Kuběna vařil před zraky zvědavých přihlížejících mýdlo. „Naučil jsem se to v našem spolku Slunečnice. Není to těžké, chce to jen trochu cviku,“ mávl rukou čtrnáctiletý klučina z Červené Řečice.

Smíchat glycerin s několika dalšími přísadami a po povaření nalít směs do formičky si vyzkoušeli kromě děvčat také dospěláci. „My už jsme něco podobného dělali doma s dětmi, ale trochu jinou metodou. Prostě jsme nastrouhali mýdlové kostky. Tohle je opravdová výroba,“ pravila uznale učitelka Eva Hunalová.

Na pracovním vále za chvilku leželo průhledné modravé mýdlo. „Použitelné to je. Tohle ale děláme čistě pro zábavu. Pro běžnou potřebu mýdlo samozřejmě kupujeme,“ dodal honem Honza Kuběna.

Pozor na oheň

O kus dále se pracovalo s ohněm taktéž. Roman Dolejší tam předváděl výrobu ozdobných svící z voňavého včelího vosku. „Naučila mě to mamka, občas si takhle hraju. Záleží jen na mně, jak bude svíčka vypadat,“ pověděl školák ze Starého Pelhřimova, kterému pokukovala přes rameno spolužákyně Julie Čamrová.

„Tak tohle bych si chtěla vyzkoušet,“ špitla. „Tak pojď, není to složité. Jenom pozor, ať se nespálíš,“ upozornil mladý lektor na nutnost nahřívat nařezané voskové destičky opatrně. Pak už lepili hranatou svíci společně.

Zkrátka nepřišli ani milovníci pohybu. V tělocvičně se dočasně proměnila v basketbalové trenérky trojice děvčat. Zájemci se od nadějných sportovkyní dozvěděli, že zvládnout i naprosté základy košíkové není úplně samo sebou.

Marek Matoušek pro změnu pomáhal proniknout do žonglérských tajů a kouzel. „Poprvé jsem to viděl na letním táboře. Nedalo mi to a začal jsem to doma zkoušet,“ vyprávěl šesťák o svém prvním setkání s diabolem, jakousi „káčou“, která se ovládá pomocí provázku.

Chce to cvičit

„Aby se ale člověk naučil nějaké pořádné triky, chce to cvičit alespoň půl roku,“ podotkl žonglér.

Ředitel školy všechny včerejší lektory pochválil. „Je dobře, že děti nalezly odvahu pustit se do toho. Víme, že spousta žáků něco zajímavého umí, jenže nemají chuť a často ani příležitost to veřejně předvést. Chtěli jsme jim to umožnit,“ objasnil důvod k uspořádání nultého ročníku učení naruby ředitel školy Luděk Charouzek.

Ten i vzhledem k odezvě pořadu podotkl, že děti dostanou tuto šanci i příští rok.