A ne ledajakému. Na konci Lužické ulice se již rýsuje jedna z největších vodních ploch v pelhřimovském okrese.
Mezi humpoleckými rybáři se otevřeně mluvilo o obnově někdejšího rybníka u závodiště už před dvaceti lety. Buldozery začaly rozrývat louku teprve v těchto dnech.

„Rozhodující posun nastal v roce 2002, kdy jsme dostali souhlas od zastupitelů Humpolce a Čejova jakožto vlastníků tamních pozemků,“ vysvětlil předseda humpoleckých rybářů Jaromír Slavík s tím, že hned po odkoupení potřebné půdy nastala šestiletka plná papírování. Poslední tři roky se řešily peníze.

Areál na Hadině bude sloužit všem

Osmdesát procent z celkových 38 milionů nakonec pokryje státní dotace. „Jednou z podmínek ministerstva zemědělství bylo, že rybník Hadina bude zároveň plnit úlohu zadržovací nádrže. Ta ochrání při jarním tání nedalekou čistírnu odpadních vod před případnými záplavami. To znamená, že od dubna do října bude rybník plně napuštěný. Na zimu a předjaří tam zůstane dvacetiprocentní rezerva,“ uvedl Zdeněk Trnka, který zodpovídá za vodní hospodářství na humpolecké radnici.

Jak ale zdůraznil Slavík, staronový rybník bude sloužit všem. „Od samého začátku počítáme s tím, že umožníme jeho co nejrozmanitější využití. Z naší strany to bude sportovní rybolov i možnost koupání. Nezříkáme se ani dalších případných nápadů,“ dodal předseda rybářského spolku.

Výhodná poloha

Poloha dvanáctihektarové nádrže na samém okraji města, přitom nijak daleko od centra, k tomu sama vybízí. „Dovedu si představit, že třeba na jižním břehu rybníka by mohla vzniknout pláž, případně menší kemp s půjčovnou surfů. Zkrátka bychom se mohli dočkat příjemné odpočinkové zóny,“ naznačil humpolecký starosta Jiří Kučera hlavní důvod náklonnosti celému záměru.

Ještě mnohem odvážnější plány s vodní plochou má Jan Mácha, ředitel školního statku, jehož dostihové závodiště s budoucím rybníkem přímo sousedí.


Zjistili jsme, že tam bude rovná hráz. Při Zlaté podkově bychom mohli vytýčit trasu přímo po ní. Byli bychom jediní v Evropě, kdo pořádá parkurové závody okolo rybníka,“ usmál se Mácha, který obnovu rybníka chápe především jako zefektivnění nevyužitého prostoru. „Toto místo je zaneseno v územním plánu jako plocha pro rekreaci a sport,“ podotkl.

Lebedí si i rekreanti. „V létě to budu mít na koupání kousek. Rybník a jeho případné náležitosti mi navíc zvýší hodnotu nemovitosti,“ pochvaloval si muž, který staví chatku sotva dvě stě metrů od hráze.

Než se ale tohle všechno vyplní, budoucími třemi přítoky uplyne spousta vody. Nejprve se musí vyvézt 26 tisíc metrů krychlových zeminy, další čtyři tisíce budou potřeba na utěsnění průrvy v původní hrázi. To všechno potřebují Humpolečtí stihnout do listopadu. Symbolické odemknutí napuštěné hladiny přijde na řadu zjara příštího roku.

Budoucnost má Hadina „nalajnovanou“. Dodnes však zůstává zahalena nejasnostmi příčina zániku původního, bezmála dvacetihektarového rybníka, který pravděpodobně patřil heráleckému panství.

Názory se různí. „Někdo říká, že se provalila hráz. Zaslechli jsme ale i cosi o jejím nařízeném prokopání. Stát se to mělo někdy okolo roku 1905, přímí svědkové tedy už nežijí. O to hůře se minulost rybníka rozkrývá,“ řekl Slavík, který přivítá jakoukoliv zmínku.

„Obrovsky cenná pro nás může být třeba i fotografie nebo obraz,“ požádal o spolupráci. Pokud se rybáři minulosti jednoho z největších rybníků regionu dopátrají, připraví o něm zvláštní almanach.

Rybník Hadina
- jedná se o obnovu rybníka,
který zanikl zkraje 20. století
- investorem je humpolecká rybářská organizace
- náklady na výstavbu dosáhnou 38 milionů korun
- výměra 12 hektarů (původní měl 20 hektarů)
- fungovat bude i jako záchytná nádrž pro případ povodní
- otevření: v květnu příštího roku