„V červnu vyšla první výzva k podávání žádostí, do které jsme se zapojili. O letních prázdninách jsme zpracovali projekt, který jsme v září odevzdali. V prosinci byl schválen a od března pracujeme,“ neskrýval spokojenost ředitel školy Radoslav Kučera.

Jak dodal, školství je nyní zmítáno bouří školské reformy a většina škol píše své vzdělávací programy. Obchodní akademie v Pelhřimově je pilotní školou. „Vzdělávací program proto máme už tři roky. Nyní ho vylepšujeme tak, aby se posílila motivace žáků k výuce anglického jazyka. Zároveň chceme, aby dokázali co nejlépe využívat informačních technologií,“ doplnil Kučera.

Větší samostatnost

Právě to je hlavním smyslem celého projektu. Všichni učitelé přehodnotí metody své práce ve vyučovacích předmětech tak, aby studenti získali větší samostatnost. Hlavním cílem je zvýšit jejich motivaci k celoživotnímu vzdělávání.

Vydají školní časopis

A jak bude výuka vypadat v praxi? To prozradila členka pedagogického sboru Marta Váňová, která má celý projekt na starosti. „Zaměřujeme se hlavně na anglický jazyk a informační technologie. Studenti budou sami zpracovávat vybraná témata a zároveň komunikovat s jinými zahraničními studenty pomocí internetu s využitím webových kamer. Také budou vytvářet internetové stánky školy v angličtině. Nově bude vycházet školní časopis, který bude mít také svoji anglickou verzi,“ popsala Váňová.

Na tento systém výuky škola přejde už v září následujícího školního roku. „Další dva roky budeme inovované školní vzdělávací programy ověřovat a případně vylepšovat. Poté uděláme definitivní verze,“ doplnil Kučera.

Celá akce je velice časově a administrativně náročná, zapojí se prakticky celý pedagogický sbor. Hlavní část získaných peněz tak půjde především na osobní složky platů. Škola zároveň vylepší své vybavení moderní didaktickou technikou.