Původně měla Kamenicí znít i angličtina. Hosté z Velké Británie ale nakonec nepřijedou. Tereza Stehlíková s manželem stála u zrodu kamenického festivalu. Původně plánovaný mezinárodní projekt se kvůli nedostatku peněz a propagace letos nepodařilo uskutečnit.

„Doufám, že se nám další ročník podaří uspořádat i se zahraniční účastí. Hlavní ale teď je, aby se ten letošní líbil Čechům,“ říká Stehlíková.

Jak Vás vlastně napadlo uspořádat filmový festival právě v Kamenici nad Lipou
Máme v nedalekém Chválkově chalupu. A Kamenice nás s manželem strašně nadchla. Inspirovalo nás nádherné prostředí a hlavně stará lípa. Tak jsme si řekli, že Kamenice je právě vhodné místo pro filmový festival.

Festivalu se měli účastnit kromě českých režisérů a fanoušků také ti z Velké Británie. Proč tomu tak nakonec nebude?
Myslím, že jsme měli začít s propagací Pod Lipou mnohem dřív. A to jak v Čechách, tak v Británii. Hlavně Britové jsou zvyklí všechno plánovat a zamlouvat si letenky hodně dopředu. A ty začaly poslední dobou zdražovat. Posílila také koruna, takže cesta do Čech by byla pro většinu z nich hodně nákladná.

Takže přes sto zahraničních hostů couvlo kvůli nákladům?
Určitě. Všichni by chtěli strašně moc přijet. A byli zklamaní, že se cesta do Kamenice zrušila. Dokonce nám nabízeli pomoc s propagací na příští ročník. Navíc jsme letos nezískali grant. Takže prodej vstupenek měl sponzorovat celý festival. A to jsme nechtěli riskovat, protože prodej byl docela pomalý.

Věříte, že se příští ročník podaří uskutečnit už i s britskou účastí?
Musíme si rozmyslet, jestli další ročník uspořádáme za rok nebo si dáme chvíli pauzu. To už totiž všechno musí klapnout na sto procent. Budeme se snažit získat si lidi pro Pod Lipou předem prostřednictvím akcí, které uspořádáme v Praze nebo v Londýně.

Letošní ročník Pod Lipou má tedy v režii Město Kamenice nad Lipou. Vy už se na jeho organizaci s manželem nijak nepodíte?
Nepodílíme. Dodali jsme pouze prvotní myšlenku. Zůstala po nás část programu a plánovaná výstava mých fotografií, která bude součástí festivalu.

Jaké fotky budete v Kamenici vystavovat?
Půjde o dva cykly fotografií. Jeden zachycuje kamenickou úzkokolejku v den zimního slunovratu. Další zase ukazuje zimní Londýn.

Myslíte, že Čechy festival zaujme? Že se přijdou podívat?
Ano. Ale nebude to žádné davové šílenství, což ani nechceme. Jde spíše o kvalitu, než o kvantitu. A několik Britů, kteří si i přes vysoké náklady letenky koupili, do Kamenice ve středu přijede.

Vy se festivalu také zúčastníte?
Ráda bych. Ale už máme s rodinou v plánu něco jiného. Doufám, že se všem program, který město připravilo, bude líbit. A to jak české filmy, tak i doprovodný program.

S výběrem českých filmů, které se na festivalu budou promítat, jste spokojená?
Ano. Starci na chmelu nebo Hoří, má panenko, to je přece klasika. A ta přece musí potěšit každého diváka. Jsem spokojená i s doprovodným programem, který vybíral starosta Ivan Pfaur. Jsme hlavně rádi, že se festival vůbec podařilo zachránit. A budeme také rádi, když na něj lidé nezanevřou.