Smuteční síň na horním brodském hřbitově. Jen jedna hořící svíce, malá bílá rakev a slzy v očích mnoha lidí. Nestydí se za ně ani někteří přítomní muži. Doznívají tóny písní z dětských pohádek. Nad rakví teď za všechny děti a zaměstnance školy v Sadech, kam devítiletý Jakub chodil, mluví ředitelka Věra Gablechová.

„Jakub byl chytrý, přátelský, nejlepší žák ze třídy. Jeho třídní učitelka vzkazuje: Byla pro mě čest tě učit! Škola V Sadech bude už vždy školou Jakubovou,“ říká ředitelka zlomeným hlasem. Jakubovi spolužáci na něj ve dva kilometry vzdálené škole a v parku Budoucnost právě v tuto chvíli vzpomínají a zapalují svíčky.

K modlitbě za Jakuba vyzvala přítomné farářka Církve československé husitské Milena Cicálková. „Utrpení není poslední věcí v životě,“ zněla mimo jiné její slova naděje. Příchozím také přímo poděkoval Jakubův otec Hynek Blaško.

K účasti na pietním aktu zamířilo i velké množství lidí, kteří ani nebyli známí Jakubovy rodiny. Prostě jen přišli vyjádřit svou účast. S malou dcerou v kočárku přišla třeba Jaroslava Smrčková z Brodu. „Ten případ jsem sledovala od samého začátku, velmi mě to zasáhlo. Jsem hluboce věřící – prostě jsem musela jít,“ vypráví.

(tt)

Tou dobou se na dětském hřišti v parku Budoucnost, kde má Jakub parte, sešlo na 300 učitelů, rodičů a žáků, kteří na pietní místo pokládali květiny a zapalovali svíčky. Většina dětí navrhuje pro vraha trest smrti. Některé se po tom, co se stalo Jakubovi, bojí hrát si v parku samy.

(rm)

Blaško: Je to nad lidské síly, aby to člověk zvládl

Otec devítiletého Jakuba Šimánka Hynek Blaško bezprostředně po smutečním obřadu odpověděl novinářům na několik otázek:

Co nyní cítíte?
Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám po celou dobu vyjadřovali účast a cítili s námi. Moc jim s maminkou děkujeme. Konečně by se měl ale někdo pořádně zamyslet, protože to, co jste tady viděli, to je prostě tragédie. Je to nadlidské úsilí, aby to člověk zvládl a vydržel.

V pondělí jste byli na policii. Co jste se dozvěděli?
Nic víc, než je všeobecně známo. Je tam mnoho nejasností, které jsou předmětem dalšího šetření a pokud by mi policie sdělila nějaké podrobnosti, mohlo by dojít k ohrožení vyšetřování a to bych nerad.

Celý rozhovor s Hynkem Blaško najdete ve středečním vydání Deníku…

(rm)

Ředitelka školy: Děti se učí nenaletět cizími člověku

Ředitelka Základní školy V Sadech Věra Gablechová, kam chodil Jakub Šimánek, říká, že se jejich děti učí, jak se bránit lidem podobným Antonínu Novákovi, který měl Jakuba zavraždit a znásilnit.

Jak to děti učíte?
Upozorňuji, že jde o průběžnou výchovu, kterou jsme zavedli před několika lety. Není to až poté, co se stala tak hrozná věc Jakubovi.

Co jim tedy říkáte?
Všechny děti učíme asertivnímu chování, že jejich tělo patří jen jim a učíme je říkat ne. O tom mluvíme zcela otevřeně. Nacvičujeme s nimi například setkání s cizím člověkem, otevření nebo neotevření dveří neznámému. Celá prevence je koncipována ve čtyřech hlavních oblastech. Bezpečná cesta do školy a ze školy, osobní bezpečí, chování dětí v krizové situaci a velký důraz klademe na to, kde nalézt pomoc a nebát se svěřit. Naší snahou není vychovávat ustrašené dítě, ale člověka, který si je vědom možného nebezpečí a snaží se proti němu účinně bránit.

Celý rozhovor s ředitelkou Věrou Gablechovou najdete ve středečním vydání Deníku…


(rm)

Jan Typlt, Roman Martínek