Pouze devět základních škol z celkových devětatřiceti se zapojí do celorepublikové stávky učitelů. Ta je naplánována na pondělí 9. května.
„O stávku nikdo neprojevil zájem, proto se bude v pondělí vyučovat,“ odůvodnila postoj zaměstnanců základní školy v Žirovnici její ředitelka Dagmar Brýnová.


Žáci do školních lavic v pondělí zasednou i na Základní škole Osvobození v Pelhřimově.
„Vyzvali jsme učitele k hlasování, zda stávku podpoříme, nebo ne. Souhlasila pouze menšina, a proto stávkovat nebudeme,“ uvedla předsedkyně organizace odborového svazu při Základní škole Osvobození Zdena Jelínková.


Příšerné podmínky


Neplánované prázdniny budou mít děti ze školy v Košeticích. Jak potvrdil její ředitel Jaroslav Skolek, zaměstnanci stávkovat budou.
„Kompletně celý personál se vyslovil pro stávku. Hlavním důvodem jsou děsivé podmínky pro provoz školy,“ postěžoval si Skolek. K základce v Košeticích se přidají i školy v Nové Cerekvi, v Novém Rychnově, Černovicích a také v Počátkách.


Brány zůstanou v pondělí uzavřené i v některých mateřských školkách. Náhradní dozor nad svými ratolestmi budou muset shánět rodiče například v Novém Rychnově.


Nevhodný den


„Rodiče byli včas informováni. Pouze jedna z maminek vyžadovala potvrzení na pracoviště. Srozuměný byl i starosta obce,“ sdělila ředitelka mateřské školky v Rychnově Miluše Roubalová.


„Obec jako zřizovatel sice do toho má co mluvit, ale rozhodnutí je na ředitelce,“ reagoval na postoj školky starosta Nového Rychnova Pavel Martínek.
Stávku ve velkém nepodpoří ani střední školy. Hlavní důvodem je i nevhodný termín. „Aktivity, které máme na ten den naplánovány, nemůžeme odložit,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Pelhřimově Radoslav Kučera.