Na autobusovém nádraží se sešlo zhruba sto extremistů a přibližně stejný počet antifašistů. Policie oba tábory od sebe neprodyšně oddělila.
Neonacisté vyšli na pochod městem po druhé hodině odpoledne. V rukou měli černé prapory a od organizátorů dostali povel, aby se zdrželi jakýchkoli hlasitých projevů a nereagovali na pokřiky anarchistů.

Před průvodem neonacistů jelo šest policejních dodávek a čtyři policisté z pořádkové policie na koních. Z obou stran šli vedle nich těžkooděnci.

Extremisté prošli ulicemi Jiráskova, Dvořákova a Žižkova, kde byl úplně zastaven provoz. Nad Jihlavou celou dobu pochodu létal policejní vrtulník. Jeden z extremistů se dostal do drobné strkanice pravděpodobně s policejním kameramanem, který pochod natáčel.

Neonacisté došli až na ústřední hřbitov, kde položili věnce na hroby německých vojáků a přednesli tři projevy. Ten poslední se týkal vzpomínky na Romana Skružného, který 30. března před čtyřmi lety zemřel a byl autorem audionahrávky „Pravda o Lži“, kterou odborníci vyhodnotili, jako neotevřenější formu propagace fašismu a neonacismu v Česku. Neonacisté také drželi za oběti minutu ticha.

Pietní akt byl několikrát narušen pokřiky lidí, kteří s pochodem neonacistů projevili veřejný nesouhlas.

Projevy na místě bedlivě sledoval i soudní znalec z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš. Bezprostředně po projevu ale odmítl cokoli komentovat.

„Nemohu nic říci, jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl Mareš Deníku. Ten pak s policisty bedlivě prohlédl i věnce a vzkazy na nich, které neonacisté položili na pomník.

Kordón těžkooděnců pak doprovodil neonacisty zpátky na autobusové nádraží. V ulici Žižkova pak z pochodujícího davu extremistů vytáhli jednoho z nich. Reportér Deníku byl přímo u této události. Policisté během chvilky muže v kšiltovce naložili do policejního auta a odvezli ho na okresní ředitelství policie.

Brněnská policejní mluvčí Jana Šípková pak potvrdila, že muž byl zatčen pro podezření ze spáchání trestného činu propagace hnutím směřující k potlačení práv a svobod člověka.

„Během celého pochodu jsme spolupracovali se znalcem, který chování a projevy shromážděných vyhodnocoval,“ řekla Šípková.

Podle informací Deníku jde o Jiřího Švehlíka, který pořádá demonstrace za Vlastimila Pechance, který byl odsouzen za vraždu Roma ve Svitavách.
Policie vyhodnotila celý pochod jako bezproblémový a perfektně zvládnutý.

„Do akce bylo nasazeno čtyři sta policistů vrtulník, policisté na koních, vodní dělo a další příslušníci městské policie,“ sdělila Jana Šípková.
Neonacisté ukončili pochod Jihlavou v půl čtvrté odpoledne.

„Policie bude i nadále monitorovat jejich pohyb po městě,“ upozornila mluvčí Šípková.

Organizátoři pochodu, jimiž byli Richard Lang z Jihlavy a Milan Hroch ze Světlé nad Sázavou, oba aktivní členové Národního odporu, pozvali své soukmenovce na večerní párty do restaurace za městem.

Manželé se jim postavili s vlajkou státu Izrael

A co na pochod neonacistů říkali lidé v Jihlavě? „Svým způsobem je to do jisté míry hra, ale v určitých situacích se i hry mohou zvrtnout. Nesouhlasíme s tím, že neonacisté mohou pochodovat naším městem,“ řekla Petra Čejková z Jihlavy, která se svým manželem našla tolik odvahy, že před neonacisty rozvinula vlajku státu Izrael.

Někteří z neonacistů se s nimi dokonce vyfotili. „Vadí mi, že se takové věci dějí a také mi vadí, že sem přišlo daleko víc novinářů než obyčejných lidí, kteří by proti neonacistům vystoupili. Já vím, že je siesta po sobotním obědě, ale jde o budoucnost,“ myslí si Miroslav Čejka, který si na bundu přilepil židovskou hvězdu.

„V Jihlavě takovéhle akce nemají co dělat, jsou to fašisté,“ řekl Jaroslav Zadražil, který držel v ruce transparent s nápisem „Nácici Norimberk 1945 – 46“.
Pochod neonacistů sledoval i primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Ten krátce po projevu neonacistů řekl, že je mu smutno z toho, že mladí lidé tady hovoří o tom, aby zachovali pro své děti, kteří ještě ani nemají nějakou svobodu.

„Já jsem přesvědčen, že žijeme ve svobodném a demokratickém státě a jsem toho názoru, že demokracie je především pro slušné lidi a bohužel těm na druhé straně dává hodně prostoru pro konání takovýchto akcí, které jsou demagogické a hodně zavádějící,“ řekl primátor Vymazal. Ten si také myslí, že policejní síla, jaká byla v Jihlavě využita, byla úměrná situaci.

„Nikdy nemůžeme vědět, kolik radikálu se sejde a my jsme povinní zajistit bezpečnost občanů města. Na druhou stranu je mi líto těch finančních prostředků, které by se daly využít smysluplněji,“ podotkl Jaroslav Vymazal.