Figurant předstíral bolesti břicha. Během necelé tři čtvrtě hodiny mu pomoc nabídlo pouze deset kolemjdoucích. Většina lidí jen nevšímavě přecházela okolo.

Ti ochotní reagovali vesměs stejně. Figuranta se nejprve zeptali, co mu je, a následně chtěli volat sanitku. Číslo záchranné služby si oslovení pamatovali. Někteří ho měli u sebe napsané na papírku.

„Pro jistotu si vždycky nosím kartičku, kde mám všechna důležitá telefonní čísla,“ ukazovala názorně Helena Jedličková lísteček, kde byla kromě jiných kontaktů úhledně vypsaná i čísla na záchrannou službu a pelhřimovskou nemocnici.

A co by potenciální zachránci lidského života nahlásili dispečinku ambulance? V tom se také všichni shodli.

„Nejprve bych se představil, pak sdělil, kde se zraněný nachází, co ho bolí a jestli je při vědomí, neteče mu krev a tak dále,“ vyjmenoval za všechny Jan Jirsa.

Kompletní první pomoc do příjezdu sanitky by však figurantovi dokázal poskytnout málokdo.

„Posadila bych chlapce na lavičku a pohlídala ho až do příjezdu lékaře. A pořád bych s ním komunikovala,“ přemítala Marie Hrouzková. A jak by lidé reagovali, kdyby nemocný omdlel?

Většinou by postupovali opět podobně.

„Změřila bych puls a zjistila, jestli dýchá. Pak bych ho uložila do stabilizované polohy. Pokud by nedýchal, pustila bych se do oživování. Po kontrole, jestli mu něco v ústech a nose nebrání v dýchání, bych ho resuscitovala,“ popsala bez dlouhého rozmýšlení Jitka Mrázková.

Další ochotná kolemjdoucí, shodou okolností zdravotní sestra, Ludmila Lamačová, považuje pomoc nemocnému za samozřejmost. „Znalost první pomoci by podle mě měla patřit k základnímu vzdělání každého člověka,“ řekla rozhodně.

Pelhřimovští mohli navštěvovat kurzy. Ty pro ně chtěl uspořádat dům dětí a mládeže.

„Naše nabídka se ale setkala s velmi mizivým zájmem veřejnosti. Přihlásili se pouze dva lidé, proto jsme kurzy první pomoci ani neotevřeli,“ posteskl si ředitel DDM Pavel Sochorek.

Neochota lidí zklamala i figuranta Jiřího Hraběte.

„Doufám, že první pomoc na pelhřimovském náměstí nebudu nikdy doopravdy potřebovat, protože by si mě tady nejspíš skoro nikdo nevšiml,“ uzavřel posmutněle student Hrabě