Když se ostatní členové kapely tuto zprávu doslechli, byli v šoku. „Nikdo z nás to nečekal. Michal s námi v té době ještě účinkoval, ale Zdeněk se o ukončení spolupráce s naší kapelou již rozhodoval,“ konstatoval nový kapelník populárních Božejáků Pavel Skalník, který na podzim převzal taktovku od Jana Březiny.

Vyjadřovací období k žádosti končí právě dnes. Pokud úředníci ochrannou známku žadatelům přiřknou, členové více než stoleté hasičské dechovky se obávají toho, co může nastat.

Totiž, že buď zaplatí vlastníkům patentu za každé vystoupení pod názvem Božejáci, nebo se kapela raději úplně přejmenuje.

Zdeněk Beneš, který o registraci spolu s Michalem Marešem požádal, podobné úmysly popřel. „Pokud ochrannou známku dostaneme, žádné peníze po Božejácích za používání jména chtít nebudeme. To jim klidně dám písemně,“ tvrdil Beneš, podle něhož o patentové žádosti věděl a souhlasil s ní tehdejší kapelník Jan Březina.

 

Dechovková legenda nekončí

„Říkal, že by bylo dobré, aby někdo nechal název zapsat. Bez jeho vědomí bychom to neudělali. Nechtěli jsme nikomu uškodit,“ řekl Beneš.

Dlouholetý vedoucí kapely Březina se proti tomuto tvrzení ohradil. „Řekl jsem jen, že já si nic registrovat nebudu. O tom, že se k tomu odhodlali ti dva, jsem nevěděl,“ řekl Březina.

Členové kapely každopádně věří, že k podobnému scénáři nedojde. Podali na tentýž úřad námitku a nyní čekají na vyjádření. Skalník věří, že k přejmenování nebude důvod. „Ale i kdyby se tak stalo, posluchači se rozhodně nemusí obávat, že bychom přestali hrát,“ upozornil Skalník, že božejovská dechovka se v žádném případě nerozpadá ani nezanikne. „Právě naopak. Kvůli tomu všemu jsme se ještě více semkli,“ pravil nový kapelník Skalník.

Kapela nepřestala koncertovat. „Není to ale nic příjemného, souběžně řešit takové problémy. Snad to již brzy pomine,“ vyslovil přesvědčení klarinetista a umělecký vedoucí Božejáků Zdeněk Zadražil.

Podle Ivy Koutné z odboru ochranných známek při pražském úřadu průmyslového vlastnictví se řeší podobné spory poměrně často.

„Případů, že o přivlastnění názvu požádá pouze jeden ze společníků, tu zkoumáme ročně stovky. Zákon na to ale pamatuje. Námitky lze vzít v potaz dokonce i po zapsání do rejstříku,“ upozornila ředitelka odboru Koutná.

O majiteli jména Božejáci bude jasno nejpozději během několika měsíců.