„Pro mě je nejhorší vůbec zjistit, kdy autobus jede. Už několikrát se mi stalo, že autobus nejel podle vyvěšeného jízdního řádu a věřit informacím na internetu se taky nedá,“ povzdychla si studentka Markéta Štanglová, která do školy musí využívat právě služeb hromadné dopravy.

Často lidé musí volit mezi autobusovou dopravou a zakoupením osobního vozu. Ten mnohdy vyhrává a dopravci přichází o zákazníky.

„Já jsem si radši koupil auto. Nemusím tak řešit, jestli se vůbec dostanu tam, kam potřebuji,“ řekl Jiří Pejcl, který dojíždění do školy autobusem už vzdal.

Autobusovou přepravu má na Pelhřimovsku a vlastně i na celé Vysočině na starost firma ICOM transport. Její místopředsedkyně Eva Kratochvílová ale sdělila, že stížnosti na opoždění spojů jsou výjimečné.

„Pokud se spoj opozdí, či nepřijede, mají lidé šanci podívat se do jízdních řádů, kde jsou uvedena telefonní čísla na odpovědnou osobu,“ zdůraznila Kratochvílová.

Zima zdržuje dopravce

Podle ní dochází ke zpoždění autobusů především v zimních měsících, kdy při zajištění ranních spojů je problém se sjízdností silnic nižších tříd. „Přesto naši řidiči dokáží řešit mimořádné situace a spoj nahradit,“ dodala Kratochvílová.

Dlouholetý řidič František Kolář považuje za jednu z hlavních příčin nespolehlivosti autobusové dopravy celkově komplikovanou dopravní situaci na českých silnicích.

„Jezdit přesně na čas rozhodně není jednoduché. Často nás zdržují zácpy a nehody na dálnicích. To pak může být hodinové zpoždění, ale to nelze předvídat,“ sdělil Kolář.

Podle něj může být častou příčinou čekání cestujících i technická závada na vozidle hromadné dopravy. „Není to tím, že by autobusy byly zastaralé, prostě čas od času něco selže,“ vysvětlil Kolář.