Bohatý program, který je pro ně připraven, jim zabere téměř celé prázdniny.

Jak uvedla ředitelka humpoleckého dětského domova Marie Jarošová, nejvíc času stráví děti na táborech.

„Právě teď nedávno byla většina z nich na táboře s Beruškou. Moc si to pochvalovaly, takže myslím, že se jim tam líbilo,“ dodala Jarošová.
Hned po této akci následuje další tábor, tentokrát v Křepinách poblíž Lipnice. Tam už jedou svěřenci všichni.

„Křepiny jsou vlastně takový rodinný tábor. Dětem se tam věnují jejich „tety“, stejně jako v domově,“ vysvětlila vedoucí vychovatelka Alena Kotnová. Letní vyžití si pochvalují i dětští svěřenci. „Když zrovna nejsme pryč, chodíme často ven. Třeba na koupaliště nebo na výlety,“ prozradila dvanáctiletá Tereza.

Táborové povyražení je pro děti z domova rozhodně důležité. Poznají nové kamarády a pohybují se mezi dětmi z normálních rodin.

 

Pomoc sponzorů

Pro dětský domov to však znamená velké finanční výdaje. „Zajistit program na prázdniny odhadem vychází asi na sto tisíc korun. To bychom si sami rozhodně nemohli dovolit. Naštěstí máme sponzory, kteří jsou ochotni nám přispět,“ sdělila Marie Jarošová. Nejdražší je podle ní právě doprava.

Dětský domov je v současné době zařízením rodinného typu s kapacitou šestatřiceti dětí. Ty jsou rozděleny do čtyř rodinných skupin. Každá skupina je samostatná a kompletně vybavená, má obývací pokoj, kuchyňku, sociální zařízení a ložnice pro děti. K budově domova patří i velká zahrada s dětským hřištěm.