Nákaza se jinde než v pražském Kauflandu neobjevila

Oslovení zákazníci v Pelhřimově z nebezpečné bakterie strach nemají.

„Uzeniny v Kauflandu nakupuji poměrně často. Listeriózy se ale nebojím. Nákaza se přece může objevit kdykoliv a kdekoliv, to by si pak člověk nemohl být jistý nikde,“ mávla celkem bezstarostně rukou jedna ze zákaznic Jana Joščová.

„Z listeriózy strach rozhodně nemám. Navíc v obchodních řetězcích ani salámy nenakupuji. Dávám přednost menším obchůdkům, nebo řeznictvím,“ odpověděl další oslovený Jiří Stechlík.

Mluvčí uklidnil situaci

„Všechny výrobky dodavatele, od něhož pocházela i nakažená anglická slanina, jsme okamžitě po zjištění listerózy stáhli z prodeje. A to v každé prodejně, Pelhřimov nevyjímaje. Takže zákazníci nemusejí mít žádné obavy,“ potvrdil tiskový mluvčí obchodního řetězce Kaufland v České republice Michael Šperl.

Podle vedoucí odboru kontroly státní zemědělské a potravinářské inspekce v Táboře Magdy Milošovičové se na Pelhřimovsku ani nikde jinde žádná další nákaza neobjevila. „Provádíme pravidelné kontroly. Nenašlo se nic. O prověřování obchodů se ale více zajímáme už od loňska, kdy se tady listerióza objevila vůbec poprvé,“ uvedla Milošovičová.

Příliš nafouknutá bublina

Někteří zákazníci záležitost s možnou nákazou zase tak neprožívají. Uzenářské výrobky jsou prostě velké lákadlo. „Listerióza mě nijak zvlášť neděsí. Určitě kvůli ní nehodlám omezovat konzumaci salámů a podobných věcí,“ řekl rozhodně Pavel Hotovec.

Podle něj se z celé věci dělá zbytečně velká aféra.

„Myslím, že ve srovnání s tím, kolik obětí si vyžádají třeba silniční nehody a kolik listerióza, by se lidé spíše měli obávat těch silnic,“ uzavřel Hotovec.