Na Pelhřimovsku však nedostatkem vody zatím nikdo netrpí.

Podle ředitelky Vodaku Humpolec Květuše Kučírkové se problémy ve velké míře neobjevily.

„Je pravda, že je sucho, ale tady v okolí je vody dostatek. Bereme ji hlavně ze Želivky a tam je to v pořádku,“ sdělila ředitelka Kučírková.

Jak uvedla Jaroslava Pavouková z krajského úřadu kritickým úbytkem vody obce na Pelhřimovsku kupodivu netrpí. „Vody je dostatek. Hovořili jsme se všemi starosty obcí na Pelhřimovsku. Nikdo z nich si nestěžoval,“ uvedla Pavouková.

 

Voda se kazí

Některé obce jsou na tom hůř, a proto občas musí sáhnout k náhradním zdrojům. „Cisterny s vodou dovážíme jen ojediněle a většinou se jedná pouze o drobné lokality,“ dodala Květuše Kučírková.

Trápení s vodou mají na sedlické přehradě, ale ani tentokrát nejde o úbytek. Problémem se ukázalo být hlavně její znečištění, kvůli kterému platí zákaz koupání.

„Zakázal to okresní hygienik. Horka způsobila přemnožení sinic, jenže lidé se i přesto koupou dál na vlastní nebezpečí,“ potřásl hlavou Aleš Vacek ze sedlického obecního úřadu.

 

Jak to vidí rybáři

Ten dále dodal, že se již delší čas usiluje o vyčištění přehrady. To by mělo zamezit růstu sinic a kažení vody.

Z velkých veder nejsou nadšení ani rybáři. Vysychání přítoků způsobuje stojatost vody. Ta se potom musí okysličovat, aby ryby přežily. „Tak daleko to naštěstí nedošlo. Vody je sice méně než obvykle, ale zatím s tím nemáme větší starosti. Nezaznamenali jsme ani žádný nadměrný úhyn ryb,“ vyjádřil se vedoucí Místní rybářské organizace v Humpolci Jaromír Slavík.

Podle Stanislava Panoše z pelhřimovského rybářského revíru by jediné komplikace mohly nastat při podzimních výlovech.

 

Deště na obzoru

Hladiny rybníků a koryta řek by se ode dneška měly zase o trochu naplnit.

Vedoucí pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Košeticích Milan Váňa slibuje na příští dny deště a ochlazení. „Dnes by přes Českou republiku měla přecházet studená fronta od Alp. Ta s sebou přinese chladný vzduch a srážky,“ vysvětlil Váňa s tím, že ve čtvrtek a pátek se denní teploty vyšplhají pouze na dvacet stupňů Celsia a očekávány jsou deště a také bouřky.

Deštivé počasí uvítá i provozovatel rybárny v Pelhřimově Bohumír Císař.

„Vody je málo, ale sucha provoz rybárny naštěstí nijak neovlivnila. Vydatnější deště by se teď však rozhodně hodily,“ uzavřel s nadějí v hlase Císař.