Účastnice tohoto workshopu byly většinou mladými maminkami od rodin.

Suverénně nejmladší pletařkou na setkání byla devítiletá Nikola Ďurovičová z Karlových Varů.

„Pletení mě strašně baví. Zatím pletu jenom jednodušší věci jako třeba šály. Ale doufám, že zanedlouho zvládnu už i ponožky a svetry,“ líčila nadšeně mladá pletařka, která se své zálibě věnuje od stěží uvěřitelných tří let.

Nikolka však není pouze pletařkou. Sama si dokonce navrhuje vlastní barvy přízí. „Zrovna nedávno jsem namíchala barvu Hluboký oceán,“ ukázala na modrofialové klubíčko.

„Teď bych zase třeba chtěla zkusit namíchat nějaké nové odstíny růžové,“ prozradila svůj čerstvý nápad zdatná návrhářka.

Malá pletařka s velkými ambicemi

Nikola Ďurovičová už i jezdí s rodiči po republice a vyučuje své starší kolegyně na pletařských workshopech.

„Předvádím ruční předení vlny. Příst na vřetánku mě taky baví, ale práce s jehlicemi je přece jenom lepší,“ zhodnotila Nikolka, jejíž vrstevnice prý pletení moc neholdují.

„Kamarádky pletení nebaví. Učila jsem je to, ale když jim to moc nešlo, tak jehlice za chvíli odložily,“ líčila smířeně Nikolka. Ta ve společnosti klubíček vydrží klidně až pět hodin denně.

Pletení by si ráda zvolila i jako své budoucí povolání. „Jednou bych chtěla po mamce převzít její pletařskou firmu,“ řekla s udivující jistotou Nikola.

„Je jí teprve devět let. Uvidíme, jak dlouho jí záliba v pletení vydrží. Kdo ví, třeba ji to v pubertě přestane bavit. Ale každopádně jsem ráda, že mám za sebe zdatnou nástupkyni,“ usmála se maminka malé pletařky Dagmar Ďurovičová.