„Výhodou letního programu je, že děti nejsou zároveň zatěžovány běžným školním učivem. Mohou se tak plně soustředit na individuální problémy s učivem,“ vysvětlila Zdena Masopustová, ředitelka Studijního centra Basic v Pelhřimově.

Přes prázdniny doučují žáky kromě ředitelky ještě dvě učitelky. Každá má na starost jenom jednoho studenta, kterému se během dne věnuje.

„Chodím sem od začátku srpna. Docela se mi tady líbí. Myslím, že mi to ve škole hodně pomůže,“ svěřil se desetiletý Josef Buriánek.

Přístup se liší

Studijní centrum vyplňuje mezeru mezi školou a poradnou. Pracovníci podstoupí zvláštní školení a není důležité, zda jsou to profesionální pedagogové. Rozhodující je přístup k dětem, který se od školního prostředí značně liší.

Na začátku si děti napíší test, podle kterého k nim pak vyučující přistupují. Látka se probírá postupně, aby dítě stačilo sledovat své pokroky a vědělo, že probrané učivo zvládá. Podle ředitelky se tím zvyšuje sebevědomí studentů.

Slovo „basic“ v angličtině znamená základ. Přesně tak centrum funguje. Snaží se dětem dát správné základy, aby na ně pak mohly navazovat při další výuce.

„Používáme k tomu různé metody, ale hlavně to chce názorné příklady. Malé děti si například udělají písmenka z modelíny a pak v nich teprve vidí něco konkrétního,“ řekla Masopustová.

Další důležitá věc je motivace. Tou se stává třeba bodový systém, který funguje místo klasického známkování. Žáci si z něho kreslí různé grafy a sami vidí, jak si kdo vede.

Časem i o víkendu

Pelhřimovská pobočka byla otevřena v dubnu 2004. Navštěvují ji nejenom zájemci z okolí Pelhřimova, ale dokonce až z Brna, kde vlastní studijní centrum zatím k dispozici nemají.

Ve školním roce se v Basicu vyučuje v odpoledních hodinách. „To je dostupné v týdnu, do budoucna bychom rádi vyučovali i o víkendech,“ dodala Masopustová.