„Nechám si podepsat každého člověka, který mě zaujme. Na stránkách podpisových knih se mi kromě známých jmen zvěčňuje rodina, přátelé i neznámí lidé, co náhodou potkám,“ vysvětlil Pochobradský.

Pavel Pochobradský však není žádný horlivý lovec autogramů. „Amatérsky běhám dlouhé tratě. Takže když jedu někam závodit, vezmu si sebou podpisovou knížku. Nebo příležitostně navštěvuji různé akce v okolí. Občas se mi poštěstí potkat někoho i na ulici,“ vysvětlil sběratel, který podpisy získává hlavně na sportovních akcích.

„V roce 1994 jsem se účastnil jednoho z největších amatérských běhů v New Yorku. Byla tam spousta významných běžců z celého světa. A já jsem si zrovna knihu na autogramy zapomněl v Čechách,“ líčil posmutněle Pochobradský.

Na každou osobnost, s níž se setká, má sběratel z Nové Včelnice pěkné vzpomínky. Ještě se mu prý nestalo, že by jeho žádost o podpis někdo odmítl.

„Zatím byli všichni velmi vstřícní. Asi tak před dvaceti lety jsem náhodou na ulici potkal Michala Tučného. Zeptal jsem se ho, jestli by chvíli nepočkal, že si dojedu domů pro podpisovou knihu. Byl velice ochotný. Hodinu seděl na lavičce v Jindřichově Hradci a čekal, než jsem se vrátil,“ vzpomněl Pavel Pochobradský.

A jakého podpisu si on sám nejvíce váží? „Těžko říci. Každý získaný podpis mi zpříjemní den. Hodně si například vážím podpisů Josefa Odložila, Emila a Dany Zátopkových nebo vlastní rodiny,“ zamyslel se sběratel.

Ten by do své sbírky ještě rád získal autogramy například od českých státníků Václava Havla a Václava Klause.